آنچه دانشگاه را اسلامی می کند دانش دینی است

jaحسین سلیمی رییس دانشگاه علامه طباطبایی با حضور در مسجد احمد آباد شهرستان دماوند، با حضرت آیت الله جوادی آملی دیدار و گفت وگو کرد. به گزارش خبرگزاری رسا، حضرت آیت الله جوادی آملی با تاکید بر ضرورت سامان پذیرفتن دانشگاه های کشور بر اساس علم و دانش، گفت: زمانی دانشگاه، اسلامی خواهد شد که […]

javadi5jaحسین سلیمی رییس دانشگاه علامه طباطبایی با حضور در مسجد احمد آباد شهرستان دماوند، با حضرت آیت الله جوادی آملی دیدار و گفت وگو کرد.

به گزارش خبرگزاری رسا، حضرت آیت الله جوادی آملی با تاکید بر ضرورت سامان پذیرفتن دانشگاه های کشور بر اساس علم و دانش، گفت: زمانی دانشگاه، اسلامی خواهد شد که براساس علم سامان پذیرد.

وی با بیان اینکه برای اسلامی شدن دانشگاه باید دانش ، اسلامی باشد، افزود: اسلامی شدن دانشگاه یک راه دارد و دیگر هیچ ، و راهش این است که دانش آن اسلامی باشد و سایر مسایل امور فرعی است.

حضرت آیت الله جوادی آملی بر ضرورت شناخت تفاوت های اعمال دینی با علم دینی تاکید کرد و بیان داشت: اموری چون داشتن نمازخانه، برگزاری نماز جماعت و تفکیک جنسیتی اعمال دینی است و نه علم دینی. درس خواندن برای رضای خدا و مسایلی که عنوان کردم دانشگاه را اسلامی نمی کند و علم دینی تنها چیزی است که دانشگاه را اسلامی می کند.

وی با بیان اینکه دانشگاه اگر اسلامی باشد برای مملکت و نظام مفید است، اظهار داشت: ما باید حواس خود را جمع کنیم و بدانیم زمانی دانشگاه برای مملکت مفید خواهد بود که اسلامی باشد. مسایلی چون نمازخانه، تقلب نداشتن در امتحانات و اینکه خروجی دانشگاه به سود مملکت باشد فرعی است ، وظیفه یک مسلمان اجرای آنها است اما دانشگاه را اسلامی نمی کند ، تنها چیزی که دانشگاه را اسلامی می کند دانش اسلامی است.

حضرت آیت الله جوادی آملی در بخش دیگری از سخنانش خاطرنشان کرد: ما هر چه کشیدیم از بیگانه بوده اما همیشه به برکت اسلام یک سروگردن از خیلی ها بالاتر هستیم. جنگ جهانی اول و دوم را آنها راه اندازی کردند و حاصل کارشان کشته شدن میلیون ها آدم بود و ما هیچ گاه چنین کارهایی را نکرده ایم. اینکه می بینید امروز آنها دم از دموکراسی می زنند به خاطر همین آدم کشی ها است و تا کجا می خواهند جنگ کنند. چه ۱+۵ چه ۲+‌‌۳این ها از بس آدم کشته اند خسته شده اند و الان هم هرچه جنگ است از سوی همین ها رخ می دهد.

در ابتدای دیدار، حسین سلیمی رییس دانشگاه علامه طباطبایی گزارش کاملی را از اقدامات انجام شده در دانشگاه علامه طباطبایی ارایه داد و از حضرت آیت الله جوادی آملی تقاضا کرد تا پیامی را برای همایش انسان شناسی این دانشگاه که در آینده برگزار می شود صادر کند.