برخی بانک‌ها به بنگاه‌های تجاری سودآور برای عده‌ای خاص تبدیل شده‌اند

مسئولان بانک ملّی استان قم با حضور در دفتر حضرت آیت الله صافی گلپایگانی با این مرجع تقلید دیدار کردند. به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، در این دیدار که با ارائه گزارش و برنامه‌ها همراه بود، مرجع عالیقدر توصیه‌هایی ارائه کرد. وی در قسمتی از بیانات خود با اشاره به بانکداری اسلامی و اهمیت اجرای آن بیان […]

safiمسئولان بانک ملّی استان قم با حضور در دفتر حضرت آیت الله صافی گلپایگانی با این مرجع تقلید دیدار کردند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، در این دیدار که با ارائه گزارش و برنامه‌ها همراه بود، مرجع عالیقدر توصیه‌هایی ارائه کرد.

وی در قسمتی از بیانات خود با اشاره به بانکداری اسلامی و اهمیت اجرای آن بیان داشت: اگر برنامه‌های بانکداری اسلامی به نحو احسن و مطابق با شرع مقدس اجرا شود، آثار و برکاتش برای همگان به خصوص ضعفا و فقرا بسیار زیاد است.

حضرت آیت الله صافی با اشاره به لزوم اجرای همه احکام اسلامی در بانک‌ها، اضافه کرد: اصل مطلب این است که تمام کارها و برنامه‌هایی که در بانک‌ها اجرا می‌شود باید مطابق دستورات شرع بوده و هدف از تأسیس بانک در نظام اسلامی -که همان ایجاد بانک به تمام معنا اسلامی بوده است- تأمین گردد و قرض الحسنه که یکی از سنت‌های حسنه اسلام می‌باشد باید به طور واقعی در بانک‌ها و کشور ترویج شود.

این مرجع تقلید با تأکید بر لزوم ارائه الگوی اسلامی از بانک به جهانیان افزود: هدف از مطرح‌کردن بانکداری اسلامی در ابتدای انقلاب و تصویب قانون مربوط به آن، این بود که بتوان بانک‌هایی بر مبنای احکام شرع ساخت و آنها را به عنوان الگو برای جهانیان معرفی کرد که با حذف ربا هم می‌توان خدمات بسیار خوبی را به مردم ارائه داد.

این استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم با تأکید بر محوریت برنامه بانک‌ها برای اقشار ضعیف جامعه، تصریح کرد: در مسائل بانک‌ها باید به مقاصد اسلام مخصوصاً کمک به اقشار ضعیف و آسیب‌پذیر جامعه توجه بیشتری شود و طوری برنامه‌ریزی گردد که این عزیزان در رفاه باشند و فشاری بر آنها وارد نشود.

این مرجع تقلید با ابراز نگرانی و اظهار تأسف از وجود ربا در برخی از عملیات‌های بانکی بیان کرد: از بزرگترین گناهانی که قرآن کریم به آن اشاره دارد همین ربا است که تصور می‌شود الان از نظام بانکی ما بر چیده شده است. متأسفانه هنوز هم در بعضی بانک‌های کشور، بانکداری اسلامی به نحو احسن اجرا نمی‌گردد و بعضی از بانک‌ها به بنگاه‌های تجاری سودآور برای عده‌ای خاص تبدیل گشته است و منافع عمومی مردم را در نظر نمی‌گیرند.

حضرت آیت الله صافی گلپایگانی در پایان با تشکر از مسئولان حاضر در جلسه، برای همه آنها، توفیق انجام وظایف شرعیه را از خداوند متعال خواستار شد.