تشیع لندنی و تسنن وهابی ابزار دست آمریکا و اسرائیل است

بحران سوریه نقش بزرگی در برهم خوردن وحدت اسلامی داشته است و در این میان تکفیر عده ای از مسلمانان توسط عده‌ای دیگر، بزرگترین عامل در اتخاذ رویکردهای ضدتقریبی داشته است. در این زمینه مجله الکترونیکی «اخوت» با حجت‌الاسلام نجفعلی میرزایی، استاد حوزه و فعال رسانه‌ای جهان عرب و همچنین رایزن فرهنگی سابق ایران در […]

wahabbiبحران سوریه نقش بزرگی در برهم خوردن وحدت اسلامی داشته است و در این میان تکفیر عده ای از مسلمانان توسط عده‌ای دیگر، بزرگترین عامل در اتخاذ رویکردهای ضدتقریبی داشته است.

در این زمینه مجله الکترونیکی «اخوت» با حجت‌الاسلام نجفعلی میرزایی، استاد حوزه و فعال رسانه‌ای جهان عرب و همچنین رایزن فرهنگی سابق ایران در لبنان به گفتگو نشسته است.

* پدیده تکفیر در سوریه چه نقشی در بر هم خوردن وحدت اسلامی در جهان اسلام داشته است؟

پدیده تکفیر ذاتا پدیده‌ای اختلاف‌افکن است؛ صرف نظر از این که تکفیر در کجا رخ می‌دهد؛ سوریه، عراق یا لبنان؛ چون با متهم شدن دیگری به کافر بودن، زمینه برخورد خشونت‌آمیز با او فراهم می‌شود و متهم کردن یک نفر به کفر یعنی شوراندن یک جامعه علیه او.

اما در سوریه این مسئله ابعاد وسیع‌تری پیدا کرده است چراکه در سوریه فتنه‌ای جهانی علیه جامعه اسلامی شکل گرفته است و باعث شده شیعه و سنی در تمام کشورها به دو اردوگاه تقسیم شوند لذا خطر تکفیر در سوریه خطری بسیار بزرگ است.

* شبکه‌های تندروی وهابی از یک طرف و شبکه‌های افراطی شیعی از طرف دیگر، چه نقشی در شعله‌ورتر شدن این اختلافات دارند؟

اینها در شعله‌ورتر کردن اختلافات نقش حیاتی دارند، منتهی در راه انداختن این فتنه مذهبی و طایفه‌ای نقش اصلی نداشتند و نقشه کلان این فتنه بزرگ جهانی در آمریکا و اسرائیل و ریاض و قطر ریخته شده است اما ابزار دست و مهره‌هایی که آنها برای تحقق اهداف‌شان در دست گرفته‌اند، می‌تواند علمای تندرو، مفتی‌های تکفیری و رسانه‌های افراطی دو طرف باشد؛ تشیع با رنگ و بوی لندن و نیویورک باشد یا تسنن با رنگ و بوی وهابی.

اختلافات میان شیعه و سنی سابقه‌ای ۱۴۰۰ ساله دارد اما اینکه این دو مقابل هم جبهه‌کشی و صف آرایی نظامی کنند، نقشه آمریکا و اسراییل است.

* رهبری کل ظرفیت و نیروهای جهان اسلام را در معرض خطر می‌بیند/ نیازمند تاسیس حرکت رسانه‌ای فرهیخته‌ایم

* به نظر شما این روند به کجا خواهد انجامید؟

عقلانیت و اخلاق‌مدار بودن مکتب اهل‌بیت می‌تواند جلوی این روند را بگیرد اگر دو طرف دیوانه‌وار به جان هم بیفتند، اهداف دشمن تحقق پیدا خواهد کرد اما این عقلانیت و اخلاق‌مداری می‌تواند جلوی آن را بگیرد.

* به نظر شما رهبری چه خطری احساس می‌کنند که در شرایط کنونی این همه روی وحدت تاکید می کنند؟

خطر نابودی کل ظرفیت‌های جهان اسلام؛ وقتی کل ظرفیت و نیروهای جهان اسلام در معرض خطر باشد، رهبری دنبال ساماندهی به آنهاست لذا چون رهبر در پی تشکیل پروژه امت اسلامی است وقتی که امت اسلامی در اثر این تفرقه ها در خطر بیفتد، طبیعی است که رهبری به تکاپو خواهد افتاد.

ایشان کل سرمایه‌های امت اسلام را در معرض تاراج و خطر می‌بیند و اگر جهان اسلام به جان هم بیفتند، میوه‌های بزرگ وحدت اسلامی مانند انقلاب اسلامی در معرض نابودی است لذا خطری که رهبری احساس می‌کنند، خطری است علیه بنیاد جهان اسلام.

* به نظر شما راهکارهای برون رفت از این شرایط چیست؟

مدیریت ظرفیت علما، تشکیل اتاق فکری در سطح نخبگان و عالمان جهان اسلام، تاسیس حرکت رسانه‌ای فرهیخته و آگاه، بازنگری در متون دینی و تربیتی مسلمانان به طوری که متون دینی از جعلیات پاک شود، مواجهه با پایگاه‌های دشمن در درون امت اسلامی و جهانی کردن جریان تولید بصیرت در بین عالمان جهان اسلام، می‌تواند به برون رفت از این شرایط کمک کند.