توانمندی و عدم وابستگی به دنیا دو شرط همراهی با امام زمان

 حجت‌الاسلام محمدمهدی ماندگاری، عضو هیأت مدیره مؤسسه روایت سیره شهدا در ششمین نشست امام‌مهدی‌باوری که در شبستان نجمه خاتون حرم حضرت معصومه(س) برگزار شد، گفت: یکی از ویژگی‌های جامعه موعود اهمیت دادن به ارتباط با امام و حیاتی دانستن آن ارتباط است. به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، وی با اشاره به این‌که مردم در جامعه […]

mandegari-1 حجت‌الاسلام محمدمهدی ماندگاری، عضو هیأت مدیره مؤسسه روایت سیره شهدا در ششمین نشست امام‌مهدی‌باوری که در شبستان نجمه خاتون حرم حضرت معصومه(س) برگزار شد، گفت: یکی از ویژگی‌های جامعه موعود اهمیت دادن به ارتباط با امام و حیاتی دانستن آن ارتباط است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، وی با اشاره به این‌که مردم در جامعه موعود می‌دانند ارتباط با حجت خدا یک ارتباط حیاتی است، اظهار کرد: ما برای حیات جسم نیاز به آب و اکسیژن داریم، اما برای حیات روحمان مایه حیات لازم داریم که مایه حیات روح ما کتاب و عترت است.

عضو هیأت مدیره مؤسسه روایت سیره شهدا گفت: مردم در زمان ائمه(ع) به عنوان مایه حیات و عنصر حیاتی به آنان نمی‌نگریستند، اما در جامعه مهدوی مردم احساس می‌کنند اگر با امام ارتباط نیابند، حیات ندارند.

برخی افراد در حرم ائمه هستند اما شأن آنان را درک نمی‌کنند

وی خاطرنشان کرد: خداوند در قرآن می‌فرماید اگر شما اجابت دعوت خدا و رسول را بکنید، حیات می‌یابید و این حیات قطعا حیات مادی نیست، همچنین خدا در سوره واقعه می‌فرماید قرآن را تنها کسانی لمس می‌کنند که اهل‌ طهارت باشند.

حجت‌الاسلام ماندگاری با بیان این‌که آنان که اهل طهارت نیستند حتی اگر قرآن و عترت جلوی آنان باشند، درک نمی‌کنند که امام چه مقام و جایگاهی دارد، ابراز کرد: فرد گاه در اثر نداشتن طهارت باطنی امام را می‌بیند اما از آن استفاده نمی‌کنند.

وی ادامه داد: برخی در حرم حضرت معصومه(س) یا حرم امام رضا(ع) هستند اما شأن آنان را نمی‌فهمند، اگر امام زمان(عج) ظهور کند و فرد اهل طهارت نباشد، همان کاری را با ایشان می‌کند که با دیگر ائمه(ع) کردند.

عضو هیأت مدیره مؤسسه روایت سیره شهدا گفت: امام حسین(ع) در روز عاشورا برای مردم سخنرانی کرد و آنان نه تنها به امام گوش نکردند بلکه به امام سنگ نیز پرتاب کردند و امام درباره آنان فرمود چون شکم‌هایشان از حرام پرشده است امام را نمی‌شناسند.

وی با اشاره به این‌که طهارت به دو نوع طهارت ظاهری و باطنی تقسیم‌ می‌شود، گفت: طهارت ظاهری پاک شدن از نجاسات و پلیدی‌های ظاهر است، اما طهارت باطنی پاک شدن از گناهان است.

طهارت شرط همراهی با امام زمان

حجت‌الاسلام ماندگاری خاطرنشان کرد: خداوند انسان را دارای اختیار خلق کرده است، انسان می‌تواند در مسیر پاکی یا ناپاکی حرکت کند، اما اگر انسان در مسیر ناپاکی حرکت کرد از درک کردن امام زمان(عج) بازمی‌ماند.

وی طهارت داشتن را شرط لازم برای دریافت مقام امام دانست و گفت: سیاست، دل، خانه، کسب و مانند آن اگر طهارت نداشته باشند، جای امام زمان(عج) نیست، متوکل امام هادی(ع) را به قصر خود آورد اما ذره‌ای از آن بهره نبرد.

عضو هیأت مدیره مؤسسه روایت سیره شهدا بیان کرد: اصلی‌ترین عنصری که ما را از امام زمان(عج) محروم می‌کند، ناپاکی است،‌ انسان اگر ناپاک بود با توبه می‌تواند خود را به پاکی برساند و این پاکی را به جامعه منتقل کند.

وی اظهار کرد: باید همه باور کنیم که بدون امام زمان(عج) بیچاره‌ایم و تا ایشان را درک نکنیم نمی‌توانیم زندگی کنیم، در حالی که باید دانست اکنون بدون حضور امام زمان(عج) دس استفاده صحیح از نعمت‌های خداوند عاجز هستیم.

حجت‌الاسلام ماندگاری ویژگی دوم جامعه مهدوی را همراهی با امام زمان(عج) برشمرد و ادامه داد: در جامعه مهدوی مردم و جوان‌ها با امام مهدی(عج) همراهی می‌کنند و ملازم وی هستند، یعنی لیاقت دارند چون لیاقت دارند ملازم وی هستند.

کارآمدی از ویژگی‌های جامعه مهدوی است

وی گفت: شرط همراهی امام زمان(عج)، توانمندی و وابسته نبودن به دنیا است، برای همراهی با امام زمان(عج) فرد باید توانمند شود و لیاقت بیابد،‌ این توانمندی و آمادگی در زمینه‌های فکری، روحی و جسمی‌ تعریف می‌شود.

عضو هیأت مدیره مؤسسه روایت سیره شهدا، آمادگی روحی را نیازمند تقویت بنیه‌های اعتقادی دانست و ابراز کرد: آمادگی روحی را نیازمند مبارزه با ترس از روش‌های خود و آمادگی جسمی را نیازمند ورزش دانست.

وی بیان کرد: وابستگی به دنیا انسان را زمین‌گیر می‌کند، خداوند در قرآن می‌فرماید چطور شد هنگامی که به شما گفتند برای جهاد در راه خدا بیرون بروید به زمین و دنیایتان چسبیدید؟ آیا به حیات دنیا راضی شدید، انسان باید وابستگی خود را به زن و فرزند کم کند و آن را مهار کند.

حجت‌الاسلام ماندگاری اظهار کرد: یکی دیگر از ویژگی‌های جامعه موعود کارآمدی است، هر عنصر در جامعه امام زمان(عج) به اندازه دویست نفر کار می‌کند و لازمه کارآیی سه عنصر تخصص، تعهد و شجاعت است.

وی خاطرنشان کرد: افراد مذهبی باید در رشته خود استاد و متخصص شوند، افرادی که سطح آنان پایین باشد به درد امام زمان(عج) نمی‌خورند، همراه با تخصص، تعهد و شجاعت نیز نیاز است تا فرد بتواند اندازه ۲۰۰ نفر کارآیی داشته باشد.