توطئه‌گران علیه سوریه شکست خوردند/درخواست از ایران برای ورود در پرونده امام موسی صدر

سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان در مراسمی که به مناسبت بیست و پنجمین سال تاسیس بیمارستان رسول اعظم(ص) در ضاحیه بیروت برگزار شد، درباره تحولات داخلی لبنان و منطقه سخنرانی کرد. به گزارش خبرگزاری رسا، سیدحسن نصرالله که سخنانش به طور مستقیم از شبکه خبری المنار پخش شد در ابتدای سخنانش با تمجید […]

slider-nasrسید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان در مراسمی که به مناسبت بیست و پنجمین سال تاسیس بیمارستان رسول اعظم(ص) در ضاحیه بیروت برگزار شد، درباره تحولات داخلی لبنان و منطقه سخنرانی کرد.

به گزارش خبرگزاری رسا، سیدحسن نصرالله که سخنانش به طور مستقیم از شبکه خبری المنار پخش شد در ابتدای سخنانش با تمجید از اقدامات موسسه رسول اعظم(ص) آن را یکی از نهادهای مقاومت دانست و گفت: این نهاد در طول همه سال های مقاومت دوشادوش مبارزان ما با جهاد و درد و زخمشان بود و خدا را به خاطر نعمت وجود این بیمارستان با همه کارکنان نمونه زن و مرد آن سپاسگزاریم.

وی افزود: من از جانب همه مبارزان به خدمات این نهاد افتخار می کنیم مراسم سالگرد تاسیس بیمارستان به منظور قدردانی از نهادی است که ما امیدها به آن داریم و البته در سطح همه امیدهای ما جا دارد.

 

تبریک آزادی شهروندان لبنانی ربوده شده در سوریه/ تشکیل کمیته‌ای برای پیگیری پرونده ها

دبیر کل حزب الله در ادامه گفت: جریان شهروندان لبنانی ربوده شدن در منطقه اعزاز سوریه نیز به خوبی فیصله یافت و من فرصت را غنیمت می شمرم تا به این شهروندان و خانواده های صبور آنها تبریک بگویم و از همه کسانی که در ختم به خیر کردن این قضیه مشارکت کردند قدردانی می کنم طبیعتا بازگشت این عزیزان به آغوش خانواده هایشان امیدها را برای دیگر موارد مشابه زنده می کند و ما در قبال همه این موارد مسؤولیت داریم.

وی گفت: اکنون باید بر پیگیری بقیه پرونده ها تاکید کرد و باید چارچوبی برای پیگیری مشخص شود و ما لبنانی ها با برادران سوری خود برای آزادی دو کشیش ربوده شدن همکاری می کنیم و همچنین قضیه لبنانی هایی که در جریان حوادث سوریه کشته و یا ربوده شدند از جمله حسان المقداد و سمیر کساب، تصویر بردار لبنانی و دیگران را پیگیری می کنیم و باید یک نفر در سطح مقام رسمی لبنان مسؤول پیگیری این پرونده ها شود و این گونه معلوم می شود چه کس مسئول این کار است و هر فردی که اطلاعاتی یا پیشنهادی دارد به طرفی معین ارائه می کند و این گونه است که پرونده‌های قدیمی نیز باز خواهند شد.

دبیر کل حزب الله اظهار داشت: هنگامی که شهروندان لبنانی آزاد شدند برخی خانواده های افراد ناپدید شده و یا زندانی و یا کسانی که به نظر می رسد در سوریه در زندان باشند خواستار مشخص شدن وضعیت فرزندان و نزدیکان خود شدند بنابراین به طور جدی لازم است که کمیته و یا طرفی مشخص برای رسیدگی به این موضوع تشکیل شود در گذشته کمیته هایی تشکیل شده و اسامی و دیگر چیزهایی رد و بدل شد اما این موضوع در سایه دولت پیشبرد امور و یا در سایه دولت جدید کامل نشد.

وی گفت: به هر حال این پرونده های انسانی به صرف نظر از ابعاد سیاسی باید باز شود و یکی از نتایجی که از قضیه آزادی شهروندان لبنانی در سوریه گرفتیم این بود که ما در کشوری هستیم که به ملت خود احترام می گذاریم و این درس مقاومت است که نمی گذارد اسرا و پیکر شهدا نزد دشمن باقی بماند.

 

پیام‌هایی را برای پیگیری پرونده امام موسی صدر به ایران فرستادیم

دبیر کل حزب الله لبنان با اشاره به پرونده امام موسی صدر گفت:«این پرونده در نهایت اهمیت است.یک مسأله ملی است و نیاز به تلاش های فراوان دارد.ما پیام هایی را برای ایران در جهت پیگیری این مسئله فرستاده ایم.»

سید حسن نصر الله دبیر کل حزب الله لبنان گفت: در ارتباط با اسرائیل پرونده‌هایی حل نشده زیادی وجود دارد که از جمله آنها پرونده افرادی است که در زمان اشغال و حمله های اسرائیل ربوده شده اند که مسؤولیت این افراد با ارتش اسرائیل است.

دبیر کل حزب الله لبنان افزود که از زمان اشغال اسرائیل ۱۷ هزار مفقود وجود دارد که دیپلمات های ربوده شده ایرانی بین آنها هستند.

سید حسن نصرالله در این سخنرانی خواستار تشکیل یک چهارچوب جدی و تعیین یک طرف مشخص برای پیگیری این موضوع مفقودین شد.

در ادامه این سخنرانی نصرالله به پرونده «امام موسی صدر»اشاره کرد و افزود که این پرونده در نهایت اهمیت است. یک مسئله ملی است و نیاز به تلاش های فراوان دارد.

وی تاکید کرد که نباید تمام بار این قضیه به دوش نبیه بری رئیس مجلس لبنان و خانواده او امام موسی صدر باشد و افزود:«ما پیام هایی را برای ایران در جهت پیگیری این مسأله فرستاده ایم.»

سید حسن نصرالله گفت: عبد الله السنوسی که الان در زندان لیبی به سر می برد و موسی کوسا که در هتل های عربی در حال گردش است هر دو از مکان بازداشت امام موسی اطلاع داشته اند.

وی اظهار داشت: مسؤولان لیبی که باید از این شخص تحقیق کنند جلوی تحقیق را می گیرند و برخی دولت های مدعی دوستی با لبنان «موسی کوسا» را به کشور خود راه می‌دهند.

دبیر کل حزب الله افزود: چرا این کشورها در مورد سرنوشت امام موسی صدر از این شخص تحقیق نمی کنند.

سید حسن نصر الله با اشاره به اینکه این قضیه یک مسئله انسانی است، از دستگاه قضایی لبنان خواست تا این پرونده را همچنان دنبال کند و تاکید کرد که در این قضایا پرده هایی وجود دارد، که باید کنار برود.

 

عربستان تاکنون ۳۰میلیارد دلار برای سرنگونی نظام سوریه هزینه کرده است

دبیر کل حزب الله لبنان در ادامه سخنانش با اشاره به تلاش رژیم های مرتجع عربی برای براندازی نظام سوریه اعلام کرد عربستان ده‌ها هزار جنگجو را از همه جهان به سوریه فرستاده و ۳۰ میلیارد دلار تاکنون برای سرنگونی نظام سوریه هزینه کرده و اکنون نمی‌خواهد بحران سوریه با گفت‌وگو به نتیجه برسد.

سید حسن نصرالله تاکید کرد آنچه امروز از کنفرانس ژنو ۲ گفته می شود صرف نظر از شروط و جزئیات آن راهگشا خواهد بود، لبنان و همه ملت های منطقه که از بحران در سوریه متاثر شدند باید به دنبال راه حل سیاسی در سوریه باشند.

وی گفت: یکی از کشورهای منطقه از آنچه که در منطقه می گذرد خشمگین است و آن کشور عربستان است و این را نمی‌تواند مخفی کرد ده ها هزار جنگجو را از همه جهان به سوریه فرستاده است و از آنها با پول و سلاح حمایت می کند و ۳۰ میلیارد دلار تاکنون به آنها داده است و از طریق رسانه ها نیز تحریک می کند و به این طریق جبهه مقابل با هر کاری که میتواند انجام بدهد برای سرنگونی سوریه کار می کند نتوانسته است این کار را انجام بدهد.

دبیر کل حزب الله لبنان تصریح کرد: منطقه دیگر نمی تواند شعله ور باشد زیرا کشوری خشمگین است و کشوری دیگر می خواهد گفت‌وگوها متوقف شود و کنفرانس ژنو ۲ به تعویق بیافتد و همه کسانی که با راه حل سیاسی در سوریه مخالف هستند از چاه واحدی آب می خورند و کسانی که با راه حل سیاسی مخالف هستند می خواهند سوریه بیش از این خراب شود بنابراین گفت‌وگو فرصتی است که باید غنیمت شمرده شود وگرنه آینده در سطح سیاسی و میدانی به نفع شما نیست.

سید حسن نصرالله خاطر نشان ساخت: همه کسانی که قلبشان برای ملت سوریه می تپد و از زخم آنها به درد آمده اند باید انگشت های اتهام را به سوی کسانی که مانع راه حل سیاسی می شوند نشانه بگیرند آنها شناخته شده هستند و این مسئولیت امت اسلامی و عربی و سازمان همکاری اسلامی و اتحادیه عرب است که راه حل سیاسی را برای سوریه می خواهند.

 

نقشه دشمنان برای سرنگونی نظام سوریه نقش بر آب شد

وی اظهار داشت: در سوریه جبهه داخلی و منطقه ای و بین المللی که به دنبال سرنگونی نظام سوریه بودند شکست خوردند و اگر چه خوب نقشه کشیده بودند و کار کردند همه نقشه های آنها بر باد رفت و ناکام ماند.

سید حسن نصرالله تاکید کرد: باید از چشم انداز بازشده برای درمان زخم سوریه استفاده کرد و این مسئولیت سوریه ها و عرب و همه کشورهای منطقه است.

دبیر کل حزب الله گروه ۱۴ مارس و جریان المستقبل را به عدم تعویق تشکیل دولت دعوت کرد و گفت: تعویق موجب بهبود شرایط و موقعیت گروه دیگر می شود و اگر شرایط در سوریه تغییر کند کسی نیست که ۶-۹-۹ را قبول نکند.

سید حسن نصرالله ضمن درخواست از جریان ۱۴ مارس برای واقع نگری تاکید کرد: ما مشکلات لبنانی ها و وضعیت حقوق و دستمزدها و پرونده نفت و قانون انتخابات و پرونده ریاست جمهوری را می بینیم که همگی به حال تعلیق درآمده است.

سید حسن نصرالله خطاب به جریان ۱۴ مارس گفت امید شما به سقوط نظام سوریه بر باد رفت.

 

۱۴مارس کشور را به تعطیلی کشاند/ درخواست از ارتش برای تامین امنیت طرابلس

سید حسن نصر الله با اشاره به مانع تراشی های جریان ۱۴ مارس برای عدم تشکیل دولت لبنان گفت: فشار های از جانب جریان المستقبل و عربستان بر نجیب میقاتی نخست وزیر دولت پیشبرد امور وجود دارد که جلسه هیئت وزیران تشکیل نشود.

سید حسن نصر الله دبیر کل حزب الله در ادامه سخنان امشب خود با اشاره به مانع تراشی های جریان ۱۴ مارس برای عدم تشکیل دولت لبنان ادامه داد: ما ترکیب ۹-۹-۶ را قبول کرده ایم ولی گروه ۱۴ مارس  نپذیرفته اند و اگر که حکومت با این ترکیب تشکیل شود جو کشور آرام می شود.

دبیر کل حزب الله بیان داشت: همه می دانند که کشور تعطیل است به عقیده  گروه ۱۴ مارس راه برون رفت از تعطیلی آن است که قبل از نشستن بر سر میز گفت و گو ها حکومت تشکیل شود واین گروه  معتقد است که تشکیل حکومت تنها راه برون رفت از مشکلی است که  کشور به آن مبتلا شده است.

وی افزود: در حال حاضر دو فرضیه وجود دارد، یکی اینکه تعطیلی حال حاضر ادامه پیدا کند و کشور و دولت و مردم تلف شوند و یا اینکه یکی از طرف ها به نفع دیگری عقب نشینی کند که ما با پذیرفتن ترکیب ۹-۹-۶ این کار را انجام داده ایم چرا که این ترکیب کمتر از حجم سیاسی ما است.

دبیر کل حزب الله تصریح کرد: در حال حاضر  گروه ۱۴ مارس ادعا دارد که وطن پرست است و شریف، آیا کشور این حق را ندارد که از این گروه بخواهد که کمی از خود گذشتگی داشته باشد ما به اندازه کافی از خود گذشتگی داشته ایم ترکیب ۹ -۹ -۶ از خود گذشتگی نیست بلکه باز گرداندن حقوق هرکسی به خودش است.

وی ادامه داد: اگر به هر دلیلی امکان تشکیل دولت وجود نداشته باشد آیا درست است که مجلس را به هر دلیلی تعطیل کنیم و گروه ۱۴ مارس اعتراف دارند که جلسه های مجلس مطابق قانون اساسی است و پس دلیل تعطیلی حکومت چیست.

نصرالله تاکید کرد: مواضعی وجود دارد که نیاز به بررسی دارد و اکثریت وزرا موافق تشکیل حکومت هستند تا پرونده نفت و حوادث امنیتی طرابلس چرا میقاتی برای تشکیل جلسه دولت تردید دارد. من هیچ پیش‌بینی در مورد موضع نخست وزیر در تشکیل جلسه هیئت وزیران ندارم و فشار های از جانب جریان المستقبل و عربستان بر میقاتی وجود دارد که جلسه هیئت وزیران تشکیل نشود.

دبیر کل حزب الله افزود: از مسائل مهم کشور پرونده امنیتی است که مسئله طرابلس در صدر آن قرار دارد آنچه که در طرابلس روی می دهد ناراحت کننده است و ما نیاز به یک اراده سیاسی و تصمیم قاطع داریم.

سید حسن نصر الله تاکید کرد:  ارتش و سایر نیرو های امنیتی باید اوضاع طرابلس را به دست بگیرند و ارتش لبنان نیاز به پشتیبانی دارد تا در همه جا باشد و این تنها  راه حل است نه در فراخواندن داعش و جبهه النصره.

 

نصرالله: منطقه به سوی درگیری بیشتر پیش می‌رود/علمای دینی حمله به ارتش را حرام اعلام کنند

دبیر کل حزب الله لبنان با تاکید بر اینکه «منطقه به سوی درگیری های بیشتر پیش می‌رود» از علمای دین و امامان مساجد در تمامی مناطق از جمله جبل محسن و باب التبانه خواست شلیک به سوی ارتش و کشتار را حرام اعلام کنند.

سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله لبنان در ادامه سخنرانی خود گفت: ما امیدواریم که موسسه بشردوستی را در سطح کل کشور ایجاد کنیم. امروز در شرق فقط موجودیت مسیحیان نیست که مورد تهدید است بلکه در منطقه ملت هایی هستند که به طور کامل در تهدید قرار دارند که در این میان سنی ها قبل از شیعیان و مسلمانان قبل از مسیحیان و دروزی ها و غیره در تهدید هستند.

سید حسن نصرالله افزود: منطقه به سوی درگیری های بیشتر پیش میرود. پس باید با این تفکر اقدام کنیم که کشور ما نیازمند مراقبت بیشتر است و ما قادر هستیم که این موضوع را درباره کشورمان انجام دهیم.

وی گفت: دولت به خوبی درباره شبکه های بمب‌گذاری آگاه است و خودروهای بمبگذاری شده در این شهر یا مناطق دیگر را میداند و دولت در این باره ساکت نخواهد نشست. هیچ پوشش سیاسی برای کسانی که بمبگذاری می کنند وجود ندارد چون هرگونه انفجار محکوم است چون جان تمام لبنانی ها در معرض خطر قرار دارد. دو خودروی بمبگذاری شده در حوش الحریمه و در برخی مناطق دیگر کشف شد.

دبیر کل حزب الله لبنان افزود: هیئت وزیران باید در این باره نشست برگزار کنند تا ببینیم چگونه باید این موضوع پیگیری شود. درباره این موضوعات نمی توان تاخیر کرد.

سید حسن نصرالله در ادامه سخنرانی خود گفت: سوال من این است که داعش و النصره در کدام منطقه ای که وارد آن شدند امنیت را به همراه آوردند. علمای دین و امامان مساجد در تمامی مناطق از جمله جبل محسن و باب التبانه باید شلیک به سوی ارتش و کشتار را حرام اعلام کنند و این راه حل لبنانی است اگر چه پرونده امنیتی در لبنان به طور کلی سخت و خطرناک است.