عمل به اندیشه‌های امام خمینی(ره) انقلاب را بیمه‌ می‌کند

آیت‌الله عبدالله جوادی‌آملی در جلسه درس اخلاق این هفته خود در نمازخانه بنیاد بین‌المللی علوم وحیانی اسراء اظهار داشت: امام راحل گذشته از اینکه مطالب فراوان علمی ارائه کردند، نظامی را پدید آوردند که در این نظام رابطهٴ فقیه با جامعه، به صورت رابطه امام و امت تبیین می‌شود. به گزارش  مرکز خبر حوزه، وی […]

javadi6آیت‌الله عبدالله جوادی‌آملی در جلسه درس اخلاق این هفته خود در نمازخانه بنیاد بین‌المللی علوم وحیانی اسراء اظهار داشت: امام راحل گذشته از اینکه مطالب فراوان علمی ارائه کردند، نظامی را پدید آوردند که در این نظام رابطهٴ فقیه با جامعه، به صورت رابطه امام و امت تبیین می‌شود.

به گزارش  مرکز خبر حوزه، وی با اشاره به رابطه فقها با مردم در ادوار مختلف بیان داشت: در صدر اسلام نقش علما تنها پاسخگویی به مسائل بود. کم کم این رابطه از این حد گذشت و فقها به عنوان یک مدرّس و یک مؤلّف دینی شناخته شدند. در این میان جایگاه روحانیّت به عنوان مرجعیّت در حال ترقی بود که متأسفانه جریان شوم اخباری‌گری ایجاد شد و ارتباط فقیه جامع‌الشرایط با مردم به رابطه محدّث با مردم تبدیل شد، به این صورت که فقیه باید تنها حدیث بگوید و ترجمه کند و مردم برابر حدیث عمل کنند.

این مرجع تقلید ادامه داد: درعصر رشد اخباری‌گری مرحوم آقا وحید بهبهانی و سایر بزرگان اصولی‌های نجف تلاش کردند که رابطه فقیه جامع‌الشرایط با مردم را به رابطه مرجع تقلید با مقلِّد تبدیل کنند و مردم از آرای فقها و از نظرات اجتهادی فقها پیروی کنند.

وی اضافه کرد: سالیان متمادی رابطه فقیه جامع‌الشرایط با مردم رابطه مرجع و مقلّد باقی ماند تا اینکه امام خمینی(ره) از این مرحله گذشتند و تحوّل جدیدی به بار آورده و این رابطه را به امام و امّت مبدل کردند.

جوادی آملی با اشاره به اینکه براساس ولایت فقیه، جامعه، مولّی‌علیه ولیّ هستند افزود: دیدگاه امام(ره) ساختار کاملی از نظام اسلامی را ارائه می‌کند و تنها طرح یک مسئله یا یک نظر تفسیری، فلسفی، کلامی، فقهی و یا اصولی نیست.

وی در ادامه بر اهمیت نقش مردم در نظام اسلامی و تفکر امام راحل اشاره کرد و بیان داشت: امام(ره) معتقد بود اگر مردمِ عاقل متدیّن از یک طرف و عبادت‌های خالصانه از طرف دیگر حضور داشته باشند، اینها دو ستون مستحکم‌اند. کار امام(ره) این بود که به همه بفهماند هنگامی که به یاری این دو مسئله، ستون‌های خیمه نظام اسلامی بر پا شد، همه مسائل و نعمت‌های دیگر در کنار آن قرار خواهد گرفت.

استاد حوزه علمیه قم با بیان این که اگر کسی به دنبال برپایی نظام و حکومتی باشد، گذشته از قانون و دستورهای دینی، حضور مردم عاقل متفکّر سهم‌ تعیین‌کننده در این عرصه دارد خاطرنشان کرد: اگر انقلاب اسلامی به لطف الهی سامان پذیرفت و الان هم ادامه دارد بر اساس این اصول است؛ بنابر این کاری که امام(ره) کرد ادامه کار انبیای الهی بود که هم دیانت مردم و هم حضور عقلانی آنان در نظام اسلامی تأمین شده است و اگر این دو ستون مستحکم، محفوظ بمانند هیچ آسیبی انقلاب را تهدید نمی‌کند.

جوادی آملی در بخش دیگری از سخنان خود به بیان فضایل نورانی ماه مبارک شعبان پرداخت و با تاکید بر اسوه بودن پیامبر گرامی اسلام(ص) گفت: در قرآن کریم و در دعای نورانی امام سجاد (ع) در ماه پر برکت شعبان نیز می‌خوانیم که شما انسان‌ها الگو و اسوه می‌خواهید، لذا بهترین الگو و اُسوه، وجود مبارک پیامبر(ص) است که باید به آن حضرت اقتدا کنید.

وی همچنین در پاسخ به سئوال که آیا تاسی به پیامبر گرامی اسلام(ص) و در مسیر ایشان حرکت کردن برای افراد عادی امکان پذیر است با خیر؟ تصریح کرد: ممکن است برای برخی در اوایل تاسی به آن حضرت دشوار باشد، اما دعای هر روز ماه پربرکت شعبان راهگشاست. ما در اواخر همین دعا که هنگام زوال خوانده می‌شود، عرض می‌کنیم خدایا به پیامبر گرامی(ص) ما حقّ شفاعت عطا کن که از ما شفاعت کند و شفاعتش را هم درباره ما قبول کن.