مردم باید با تحقیق از افراد مورد اطمینان و دقت در کاندیدا‌ها، به «فرد اصلح» برسند

حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در نخستین روز از سال ۱۳۹۲، در جمع گسترده و پرشور هزاران نفر از زائران و مجاوران حرم مطهر حضرت علی بن موسی‌الرضا سلام‌الله علیهما در سخنان بسیار مهمی به ارزیابی دستاورد‌ها و پیشرفتهای زیربنایی بزرگ ملت ایران درسال ۱۳۹۱ برغم ایجاد موانع عملی و تبلیغات گسترده […]

agha-1-1-92حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در نخستین روز از سال ۱۳۹۲، در جمع گسترده و پرشور هزاران نفر از زائران و مجاوران حرم مطهر حضرت علی بن موسی‌الرضا سلام‌الله علیهما در سخنان بسیار مهمی به ارزیابی دستاورد‌ها و پیشرفتهای زیربنایی بزرگ ملت ایران درسال ۱۳۹۱ برغم ایجاد موانع عملی و تبلیغات گسترده و پرحجم از جانب بدخواهان ملت پرداختند و ضمن بیان نکات اساسی در خصوص موضوع مذاکره با آمریکا، همچنین الزامات حماسه اقتصادی به ویژه لزوم رهائی از وابستگی به نفت و توجه جدی به سیاستهای کلان اقتصادی، و اقدام هوشمندانه پیش از اجرای نقشه دشمن را تبیین کردند و در خصوص حماسه سیاسی نیز انتخابات ریاست جمهوری را مظهر آن دانستند و تاکید کردند، در انتخابات باید همه سلیقه‌ها و جریانهای سیاسی معتقد به نظام جمهوری اسلامی حضور داشته باشند و با عنایت پروردگار و همت ملت ایران، مشارکت گسترده‌ای نیز تحقق یابد زیرا انتخابات ریاست جمهوری در همه مسائل اصلی کشور تاثیر گذار است.
حضرت آیت الله خامنه‌ای در سخنان خود ضمن تبریک مجدد سال نو به ملت ایران، ارزیابی نقاط قوت و ضعف کشور در سال گذشته و برنامه‌ریزی بر اساس این ارزیابی کلان را یک ضرورت برشمردند و افزودند: همانگونه که انسان در مسائل فردی و شخصی نیازمند ارزیابی و محاسبه دائمی است، در مسائل کشور نیز ارزیابی و محاسبه ملی، کاری با اهمیت است، زیرا قابل عبرت گرفتن وبهره گیری برای آینده است.
ایشان با اشاره به زیرنظر بودن عملکرد و موفقیت‌های ملت ایران از جانب ملت‌ها و نخبگان کشورهای مختلف برای استفاده از تجارب آن و همچنین نگاه دقیق دشمنان، به دستاورد‌ها و احیاناً نقاط ضعف ایران خاطر نشان کردند: از این نظر نیز ملت ایران باید نگاهی کلان و واقع بینانه و ارزیابی صحیحی از شرایط کشور داشته باشند.
رهبر انقلاب اسلامی، ارزیابی شرایط کشور با نگاه صرف به مسائلی همچون گرانی‌ها، کاهش تولید در برخی واحدهای تولیدی و فشارهای اقتصادی را ارزیابی ناقص و نادرست خواندند و تاکید کردند: نگاه صحیح آن است که در میدان عظیم پرچالش ملت ایران، در کنار نقاط ضعف ومشکلات، پیشرفت‌ها و دستاوردهای بزرگ نیز دیده شوند که در این صورت نتیجهٔ چنین ارزیابی کلانی، سربلندی و قهرمانی ملت ایران است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به اظهار نظر صریح مقامات آمریکائی مبنی بر اعمال تحریم برای فلج کردن ملت ایران افزودند: در این صحنه پرچالش، ملت ایران توانسته است با هوشمندی و ظرفیت وقدرت بالا، تهدید‌ها را تبدیل به فرصت کند و همانند قهرمانی ورزشی، از یک هماوردی سخت و همراه با زحمت و تلاش وخستگی، پیروز خارج شود و تحسین همگان را نیز برانگیزد. ایشان خاطرنشان کردند: اگر چنین نگاهی به کشور و شرایط آن باشد، قطعاً قهرمان این صحنه عظیم، ملت ایران است.
رهبر انقلاب اسلامی افزودند: موفقیت‌ها و دستاوردهای ملت ایران در این عرصه پرچالش به گونه‌ای است که حتی تحسین هوشمندان نکته بین و نخبگان سیاسی و دانشگاهی دنیا در کشورهای مختلف از جمله کشورهای بدخواه ایران را نیز برانگیخته است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به گروهی هم که همواره از پیشرفت‌های ملت ایران ناخرسند هستند، اشاره و تاکید کردند: این گروه که‌‌ همان دشمنان ملت هستند از دو شیوه برای مقابله با پیشرفت‌ها استفاده می‌کنند: ۱. مانع تراشی عملی همچون تحریم وتهدید و مشغول کردن مسئولان، نخبگان و ملت به کارهای فرعی وغیر اولویت دار ۲. تبلیغات گسترده و پرحجم برای پنهان کردن پیشرفتهای ملت ایران و بزرگنمائی برخی نقاط ضعف.
ایشان سال ۹۱ را از این منظر یکی از پرکار‌ترین سال‌ها برای بدخواهان ملت ایران برشمردند و افزودند: آن‌ها هدف خود را فلج کردن وبه زانو درآوردن ملت اعلام کرده‌اند، بنابراین اگر ملت ایران در مقابل همه این فشار‌ها، سرپا و بانشاط بایستد و به پیشرفتهای بیشتری دست یابد، آن‌ها بی‌آبرو خواهند شد.
رهبر انقلاب اسلامی سپس دو سوال را مطرح کردند: ۱- لانه اصلی توطئه برضد ملت ایران کجاست؟ ۲- دشمنان این ملت چه کسانی هستند؟
حضرت آیت الله خامنه‌ای در پاسخ به سوال اول تاکید کردند: مرکز اصلی توطئه‌ها بر ضد ملت ایران، آمریکا است و امروز بعد از گذشت ۳۴ سال، هر‌گاه که نام دشمن برده می‌شود، ذهن ملت ایران به سرعت متوجه آمریکا می‌گردد. ایشان افزودند: مسئولان آمریکا باید در مورد این موضوع بدقت تامل کنند واز خود بپرسند که چرا ذهن ملت ایران در خصوص دشمن، همواره متوجه آمریکا است؟
رهبر انقلاب اسلامی همچنین در خصوص دشمنان ملت ایران، خاطرنشان کردند: علاوه بر آمریکا که دشمن درجه اول و مرکز توطئه است، دشمنان دیگری هم وجود دارند، که دولت انگلیس خبیث از جمله آن‌ها است، اما از خود استقلالی ندارد و با دنباله روی، نقش مکمل دولت آمریکا را دارد.
حضرت آیت الله خامنه‌ای، در این بخش از سخنان خود، نکته‌ای را هم به دولت فرانسه گوشزد کردند و افزودند: جمهوری اسلامی ایران با دولت و ملت فرانسه مشکلی نداشته است اما دولت فرانسه در سالهای اخیر و بویژه از زمان سارکوزی، سیاست دشمنی آشکار با ملت ایران را در پیش گرفته است که این سیاست غلط همچنان ادامه دارد و این کار، غیرمدبرانه و ناهوشمندانه است.
ایشان به رژیم صهیونیستی نیز اشاره و خاطر نشان کردند: رژیم غاصب صهیونیستی در حد و اندازه‌ای نیست که در صف دشمنان ملت ایران به حساب بیاید. رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به برخی تهدیدهای سردمداران رژیم صهیونیستی مبنی بر حمله نظامی به ایران، تاکید کردند: اگر غلطی از آن‌ها سر بزند، جمهوری اسلامی ایران، تل آویو و حیفا را با خاک یکسان خواهد کرد.
حضرت آیت الله خامنه‌ای خاطر نشان کردند: آمریکائی‌ها دائماً برای این چند دشمن ملت ایران، تعبیر نادرستِ «جامعه جهانی» را بکار می‌برند در حالیکه «جامعه جهانی» بهیچ وجه درصدد دشمنی با ایرانی و ایران اسلامی نیست.
ایشان بعد از تبیین دشمنان واقعی و معدود ملت، به تشریح اقدامات خصمانه آن‌ها در سال ۹۱ پرداختند و افزودند: آمریکائی‌ها بر خلاف اظهار دوستی‌های ظاهری به ملت ایران، از اوایل سال گذشته تحریم‌های شدید و گسترده نفتی و بانکی را برضد ایران آغاز کردند و اصرار دارند که با وجود این اقدامات خصمانه، دشمن تلقی نشوند.
رهبر انقلاب اسلامی این سیاست را ادامه‌‌ همان سیاست «پنجه چدنی زیر دستکش مخملی» دانستند و خاطرنشان کردند: آن‌ها بر خلاف این ظاهر فریبی‌ها، حرکت برنامه ریزی شده‌ای را آغاز کردند و انتظار داشتند بعد از چند ماه، ملت ایران تسلیم زورگوئی آن‌ها شود و دست از فعالیت‌ها ی فزاینده علمی خود بردارد اما آنچه که اتفاق افتاد خلاف خواسته و پیش بینی بدخواهان بود.
حضرت آیت الله خامنه‌ای با اشاره به اظهار خرسندی مقامات آمریکائی از تاثیرگذاری تحریم‌ها و اظهارات برخی مقامات ایرانی در این ارتباط، افزودند: تحریم‌ها اثر گذاشته اما آن اثری را که آن‌ها بدنبال آن بودند، نداشته است.
ایشان خاطر نشان کردند: اگر تحریم‌ها اثر گذاشته است، علت آن اشکال اساسی در وابسته بودن اقتصاد کشور به نفت است و بر همین اساس باید اقتصاد بدون نفت از برنامه‌های اصلی و اولویت‌های دولت آینده باشد.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به سخنان چندین سال قبل خود مبنی بر لزوم رسیدن به شرایطی که امکان بستنِ درِ چاههای نفت و اداره کشور بدون نفت وجود داشته باشد، افزودند: درآن زمان برخی آقایانی که به تعبیر خودشان تکنوکرات هستند، در مقابل این سخن لبخند معنا داری زدند و گفتند مگر چنین چیزی امکان دارد؟
حضرت آیت الله خامنه‌ای تاکید کردند: رسیدن به اقتصاد بدون نفت امکان پذیر است اما شرط آن برنامه ریزی صحیح و اجرا، است.
ایشان بعد از تشریح اقدامات خصمانه دشمنان در عرصه اقتصادی در سال ۹۱، به تلاشهای آن‌ها در عرصه سیاسی نیز اشاره کردند و افزودند: یکی از اقدامات بدخواهان ملت ایران در عرصه سیاسی، تلاش برای منزوی کردن نظام اسلامی بود که برگزاری اجلاس سران عدم تعهد در تهران با حضور سران و مسئولان بلند پایه جنبش عدم تعهد و تحسین ایران بدلیل پیشرفتهای شگرف علمی و فناوری و اقتصادی، طراحی دشمنان را با شکست کامل مواجه کرد.
رهبر انقلاب اسلامی ایجاد تردید در ملت ایران و جدائی آنان از نظام اسلامی را یکی دیگر از اقدامات بدخواهان در عرصه سیاسی برشمردند و تاکید کردند: حضور متراکم و پرشور و شوق مردم در راهپیمائی ۲۲ بهمن و ابراز احساسات آنان به اسلام و انقلاب اسلامی مشت محکمی بر دهان دشمنان بود.
حضرت آیت الله خامنه‌ای برخی تلاشهای ناموفق در عرصه امنیتی و کوشش برای کاهش نفوذ و قدرت منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران را از دیگر اقدامات خصمانه بدخواهان دانستند و افزودند: حضور قدرتمندانه ایران در پشت صحنهٔ جنگ هشت روزه غزه و به زانو درآمدن رژیم صهیونیستی در مقابل مبارزان فلسطینی و همچنین اقرار بدخواهان به غیرقابل حل بودن مسائل منطقه‌ای بدون حضور ایران، موجب بی‌نتیجه شدن دشمنی‌ها در این عرصه‌ها شد.
ایشان تاکید کردند: همه این فشار‌ها و دشمنی‌ها بویژه تحریم‌ها در کنار برخی از آثار منفیِ آن، آثار مثبت بزرگی نیز داشته است که مهم‌ترین آن، فعال شدن نیروهای درونی و استعدادهای ملت ایران و تحقق کارهای عظیم و زیربنائی در سال گذشته است.
حضرت آیت الله خامنه‌ای سپس به برخی از پیشرفت‌ها و دستاوردهای بزرگ و زیربنایی سال ۹۱ که در شرایط تحریم‌ها تحقق یافته است اشاره کردند و افزودند: کشف منابع جدید نفت و منابع جدید اورانیوم، ایجاد و توسعه نیروگاه‌ها و پالایشگاه‌ها، اقدامات زیربنائی در بخش راه و در حوزه انرژی، دستاوردهای مهم علمی و فناوری از جمله پرتاب ماهواره ناهید و پرتاب کاوشگر پیشگام به همراه موجود زنده، ساخت جنگنده فوق پیشرفته، تولید داروهای حساس و نوترکیب، کسب رتبه اول در حوزه نانو فناوری در منطقه، کسب مقام‌های برجسته علمی، افزایش سرعت پیشرفت علمی، رشد تعداد دانشجویان در کشور، موفقیت‌های علمی در سلول‌های بنیادی و انرژی‌های نو و انرژی هسته‌ای، بخشی از پیشرفتهای شگرف جوانان و دانشمندان ایرانی در سالی است که قرار بود ملت ایران بر اثر تحریم‌ها فلج شوند.
ایشان تاکید کردند: درس بزرگ موفقیت‌ها و دستاوردهای سال ۹۱، این است که یک ملت زنده هرگز بر اثر تحریم، فشار و سخت گیری دشمن به زانو در نخواهد آمد.
رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: سال ۹۱، در واقع یک میدان تمرین و رزمایشی بود که ملت ایران توانست توانائی‌ها و پیشرفت‌های خود را نشان دهد و در عین حال برخی نقاط ضعف را نیز بشناسد.
حضرت آیت الله خامنه‌ای در بیان نقاط ضعف اقتصادی کشور در سال گذشته افزودند: وابستگی کشور به نفت، بی‌اعتنائی به سیاستهای کلان اقتصادی و گرفتار شدن به سیاستهای روزمره از جمله نقاط ضعفی هستند که لازم است مسئولان کشور، بخصوص دولت آینده به آن‌ها توجه کنند و بدانند که کشور باید سیاست اقتصادی کلان، روشن، برنامه ریزی شده و مدون داشته باشد.
ایشان یکی دیگر از درس‌های سال ۹۱ را مشخص شدن بنیه قوی کشور دانستند و خاطر نشان کردند: هر اندازه که بنیه کشور قوی باشد و مسئولان با وحدت وهمدلی و بر اساس تدبیر عمل کنند، تاثیر اقدامات خصمانه دشمنان به حداقل خواهد رسید.
رهبر انقلاب اسلامی با تاکید بر اینکه علاوه بر اقتصاد، موضوعات مربوط به امنیت، سلامت مردم، پیشرفتهای علمی، استقلال و عزت ملی نیز از مسائل مهم کشور هستند، افزودند: ملت ایران با موفقیت‌های خود در سال گذشته ثابت کرد که وابسته نبودن به آمریکا و قدرتهای بزرگ نه تنها موجب عقب ماندگی نیست بلکه موجب پیشرفت می‌شود.
حضرت آیت الله خامنه‌ای بعد از ارائه ارزیابی کلان از شرایط واقعی کشور درسال ۹۱، دو نکته معطوف به آینده را با درس گرفتن از مسائل سال گذشته، مورد اشاره قراردادند.
خواندن دست دشمن از پیش و اقدام فعال و هوشمندانه در مقابل طراحی‌های او اولین نکته‌ای بود که رهبر انقلاب اسلامی به آن اشاره کردند.
حضرت آیت الله خامنه‌ای در این خصوص افزودند: اقدام دانشمندان جوان ایرانی در تامین سوخت غنی شده بیست درصد راکتور تحقیقاتی تهران بمنظور تولید رادیو دارو، یک نمونه از این پیش دستی‌های هوشمندانه است که باید به همه مسائل اساسی کشور تسّری یابد.
ایشان پیشدستی در کارهای عملی را وظیفه بزرگ اخلاقی و عاقلانه دولت‌ها، صنعت گران، کشاورزان، سرمایه داران و کارآفرینان، پژوهشگران، طراحان علمی و صنعتی، استادان دانشگاه‌ها، مدیران اقتصادی و پارک‌های علمی و فناوری دانستند و تاکید کردند: وظیفه همه این است که کشور را در برابردشمنان، مستحکم، غیرقابل نفوذ و غیرقابل تاثیرپذیر کنند.
رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: این موضوع، یکی از اقتضائات اقتصاد مقاومتی است.
دومین نکته‌ای که حضرت آیت الله خامنه‌ای در این بخش از سخنان خود به آن اشاره کردند، موضوع پیغام‌های مکرر و اظهارات مقامات آمریکائی برای مذاکره دوجانبه بود.
ایشان افزودند: آمریکائی‌ها مدتی است که از طرق گوناگون پیغام می‌دهند که خواهان مذاکره جداگانه با ایران در خصوص موضوع هسته‌ای هستند اما من بر اساس تجربه‌های گذشته به چنین گفتگوهائی خوشبین نیستم.
رهبر انقلاب اسلامی با تاکید بر اینکه در دیدگاه آمریکائی‌ها گفتگو به معنای مذاکره برای رسیدن به راه حل منطقی نیست، خاطرنشان کردند: از نظر آمریکائی‌ها گفتگو بمعنای وادار کردن طرف مقابل برای قبول حرف آن‌ها است، بنابراین ما همواره این نوع گفتگو را تحمیلی می‌دانیم و جمهوری اسلامی ایران نیز زیر بار تحمیل نمی‌رود.
حضرت آیت الله خامنه‌ای با تاکید مجدد بر خوشبین نبودن به چنین گفتگوئی افزودند: البته من مخالفتی هم ندارم.
ایشان سپس چند موضوع را برای آمریکائی‌ها، به صراحت بیان کردند.
موضوع اولی که رهبر انقلاب اسلامی به آن اشاره کردند، پیغام‌های مکرر آمریکائی‌ها مبنی بر نداشتن قصد تغییر حکومت ایران بود.
حضرت آیت الله خامنه‌ای در این خصوص تاکید کردند: ما هیچگاه نگران قصد تغییر نظام جمهوری اسلامی از جانب شما نیستم زیرا آن زمانی که این قصد را داشتید و به صراحت هم می‌گفتید، هیچ کاری نتوانستید انجام دهید و بعد از این هم نخواهید توانست.
ایشان به موضوع دوم، یعنی تاکید آمریکائی‌ها مبنی بر صداقتشان در پیشنهاد مذاکره اشاره و خاطر نشان کردند: ما بار‌ها گفته‌ایم که بدنبال سلاح هسته‌ای نیستیم اما آمریکائی‌ها می‌گویند باور نمی‌کنیم. در این شرایط چرا ما باید حرف آمریکا را در مورد صادقانه بودن پیشنهاد مذاکره، باور کنیم.
رهبر انقلاب اسلامی افزودند: برداشت ما این است که پیشنهاد مذاکره یک تاکتیک آمریکائی برای فریب افکار عمومی دنیا و مردم ایران است و اگر اینگونه نیست، باید آمریکائی‌ها این موضوع را در عمل ثابت کنند.
حضرت آیت الله خامنه‌ای در همین بخش به یکی از تاکتیک‌های تبلیغاتی آمریکائی‌ها اشاره و خاطرنشان کردند: آن‌ها در مواردی گفته‌اند که برخی افراد از طرف رهبر ایران با آمریکا مذاکره کرده‌اند، در حالیکه این سخن، دروغ محض است و تاکنون هیچ کس از طرف رهبری با آمریکا مذاکره نکرده است.
ایشان افزودند: فقط در چند مورد، دولتهای مختلف، در برخی موضوعات مقطعی، با آمریکا مذاکراتی انجام دادند که در‌‌ همان مذاکرات هم دولت موظف به رعایت خطوط قرمز رهبری بود و امروز نیز، باید این خطوط قرمز رعایت شود.
موضوع سومی که رهبر انقلاب اسلامی در مورد مذاکره با آمریکا، به آن اشاره کردند، تمایل نداشتن آمریکائی‌ها برای به نتیجه رسیدن و پایان مذاکرات هسته‌ای بود.
حضرت آیت الله خامنه‌ای افزودند: اگر آمریکائی‌ها واقعاً تمایل به حل موضوع هسته‌ای ایران دارند، راه حل آن نیز آسان است و باید به حق غنی سازی هسته‌ای ایران برای اهداف صلح آمیز اعتراف کنند.
ایشان با تاکید بر اینکه اجرای مقررات نظارتی آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز می‌تواند نگرانی‌ها را از بین ببرد، خاطرنشان کردند: تجربیات و شرایط صحنه نشان می‌دهد که آمریکائی‌ها بدنبال حل این موضوع نیستند و می‌خواهند با باقی ماندن آن، بهانه‌ای برای فشار به ملت ایران و به قول خودشان فلج کردن ملت داشته باشند اما به کوری چشم دشمنان، ملت ایران فلج نخواهد شد.
نکته آخر رهبر انقلاب اسلامی در این موضوع، ارائه یک راه حل به آمریکائی‌ها بود.
حضرت آیت الله خامنه‌ای گفتند: اگر آمریکائی‌ها صادقانه می‌خواهند، قضایا تمام شود، راه حل پیشنهادی ما این است که در گفتار و عمل، دست از دشمنی با ملت ایران بردارند.
ایشان با یادآوری سیاست‌های خصمانه آمریکا بر ضد ملت ایران در ۳۴ سال گذشته و شکست آن سیاست‌ها تاکید کردند، اگر این سیاست‌ها ادامه پیدا کند باز هم شکست خواهند خورد.
رهبر انقلاب اسلامی در بخش پایانی سخنان خود به موضوع بسیار مهم انتخابات ریاست جمهوری در ۲۴ خردادماه اشاره کردند و افزودند: انتخابات مظهر حماسه سیاسی و اقتدار نظام اسلامی واراده ملی و آبروی نظام است.
حضرت آیت الله خامنه‌ای مشارکت گسترده مردم در انتخابات را با اهمیت برشمردند و تاکید کردند: حضور گسترده مردم و شور انتخاباتی علاوه برتامین امنیت کشور، تهدیدهای دشمنان را بی‌اثر و آنان را نا‌امید خواهد کرد.
ایشان با تاکید بر ضرورت حضور همه جریان‌ها و سلیقه‌های سیاسی معتقد به نظام اسلامی در انتخابات ریاست جمهوری افزودند: انتخابات مخصوص یک جریان و سلیقه خاص سیاسی نیست بلکه وظیفه و حق همه کسانی که دل در گرو منافع ملی و استقلال کشور دارند، حضور در انتخابات است.
رهبر انقلاب اسلامی تاکید کردند: روی گردانی از انتخابات مناسب کسانی است که با نظام اسلامی مخالفند.
حضرت آیت الله خامنه‌ای، رأی مردم را تعیین کننده نهائی در انتخابات دانستند و افزودند: تشخیص مردم در شناخت اصلح مهم است و مردم باید با تحقیق از افراد مورد اطمینان و دقت در کاندیدا‌ها، به فرد اصلح برسند.
ایشان با تاکید بر اینکه رهبری در انتخابات یک رای بیشتر ندارد و کسی هم از این رای اطلاع نخواهد داشت، خاطر نشان کردند: هرگونه سخن یا اظهار نظر ی مبنی بر اینکه رهبری به فرد خاصی نظر دارد، نادرست است.
رهبر انقلاب اسلامی به مردم توصیه کردند: مراقب باشند تا در شناخت فرد اصلح تحت تاثیر نسبت‌ها و اظهارات در رسانه‌های گوناگون از جمله پیامک‌های انبوهی که رواج پیدا کرده، قرار نگیرند.
حضرت آیت الله خامنه‌ای با تاکید بر لزوم تمکین همه در برابر قانون خاطر نشان کردند: حوادث سال ۸۸ از آنجا آغاز شد که عده‌ای نخواستند به قانون و رأی مردم تمکین کنند و در مقابل، مردم را به شورش‌های خیابانی دعوت کردند که یکی از خطاهای جبران ناپذیر بود.
ایشان افزودند: خوشبختانه سازوکارهای قانونی برای رفع هرگونه شبهه‌ای وجود دارد بنابراین همه باید به انتخاب اکثریت مردم، تمکین کنند.
رهبر انقلاب اسلامی در خصوص ویژگیهای رئیس جمهور آینده تاکید کردند: رئیس جمهور آینده باید ضمن اینکه دارای امتیازات رئیس جمهور قبلی باشد، از نقاط ضعف او نیز به دور باشد.
حضرت آیت الله خامنه‌ای افزودند: باید انتخاب مردم در انتخابات ریاست جمهوری نشانگر پیشرفت و تکامل و انتخاب بهترین‌ها در هر دوره نسبت به دوره‌های قبل باشد.
ایشان در پایان خاطرنشان کردند: کسانی که وارد عرصه انتخابات ریاست جمهوری می‌شوند باید پایبند به انقلاب اسلامی وارزش‌ها، پایبند به منافع ملی ومعتقد به اداره کشوربا عقل جمعی و تدبیر باشند.
پیش از سخنان رهبر انقلاب، آیت الله واعظ طبسی نماینده ولی فقیه در خراسان و تولیت آستان قدس رضوی ضمن خوش آمد گویی به زائران امام رضا (ع) به نامگذاری امسال اشاره کرد و گفت: در سال «حماسه سیاسی وحماسه اقتصادی» ملت هوشیار و بصیر ایران در عرصه‌های مختلف سیاسی و اقتصادی به موفقیت‌های بزرگی دست خواهد یافت و مشکلات را با تلاش و همدلی پشت سر خواهد گذاشت.