مردم عراق را تنها نمی گذاریم/ داعش تهدیدی جدی برای امنیت منطقه است

حضرت آیت الله حسین نوری همدانی، عصر امروز در جمع علما، فضلا، اساتید و روحانیان آذربایجان شرقی که در سالن اجتماعات مصلای اعظم امام خمینی(ره) تبریز برگزار شد، اظهار داشت: ما طلبه ها دو مرحله در زندگی داریم، یکی دوران تحصیل در حوزه و دیگری دوران تبلیغ دین است. به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا در تبریز، […]

hamedani-11حضرت آیت الله حسین نوری همدانی، عصر امروز در جمع علما، فضلا، اساتید و روحانیان آذربایجان شرقی که در سالن اجتماعات مصلای اعظم امام خمینی(ره) تبریز برگزار شد، اظهار داشت: ما طلبه ها دو مرحله در زندگی داریم، یکی دوران تحصیل در حوزه و دیگری دوران تبلیغ دین است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا در تبریز، وی با تشریح آداب طلبگی یادآور شد: اگر اخلاص در تحصیل علوم حوزوی نداشته باشید، علم بابرکت نمی شود، اگر افتخار می کنیم که سرباز امام زمان(عج) هستیم، باید به آداب طلبگی آشنا باشیم و با خلوص نیت به تحصیل معارف الهی بپردازیم.

این مرجع تقلید جهان تشیع با تأکید بر این‌که علم بدون اخلاق نتیجه نمی دهد، گفت: تهجد و شب زنده‌داری موجب نورانیت می شود، سعی کنید با تهذیب نفس مردم را به دین خدا دعوت کنید، ابتدا در تزکیه خود بکوشید، سپس مردم را به تقوا و اخلاق دعوت کنید.

حضرت آیت الله نوری همدانی همت بلند، جدیت، تلاش و اراده قاطع را از دیگر آداب لازم برای طلبه حوزوی دانست و خاطرنشان کرد: اگر جدیت در تحصیل نداشته باشید، به مقامات عالی علمی نائل نخواهید شد، زیربنای این امر آشنایی با ادبیات است، اگر طلبه ای بر صرف و نحو تسلط کامل نداشته باشد، ۵۰ سال هم درس بخواند، عالم فاضل نخواهد شد.

این مرجع تقلید جهان تشیع با تأکید بر نظم در تحصیل گفت: انسان منظم همواره در امور زندگی و تحصیل خود موفق است، البته پس از تحصیل نیز وظایف و تکالیف مهمی بر عهده روحانیت است، که مهمترین آن آشنایی با آداب اجتماعی و مردم‌داری است.


یک روحانی باید در کلیه شؤون زندگی کنار مردم باشد

وی گفت: علما باید با امر به معروف و نهی از منکر و همچنین ترویج ارزش های اخلاقی مردم‌داری کنند، سعی کنید مشکلات مردم را بشنوید و در جهت رفع آن گام بردارید، به عبارت دیگر یک روحانی باید در کلیه شئون زندگی کنار مردم باشد.

حضرت آیت الله نوری همدانی ادامه داد: باید آنقدر باسواد باشید که بتوانید پاسخگوی شبهات و مشکلات فکری و عقیدتی مردم باشید، در حقیقت علما مرزبانان عقیدتی مردم هستند، اگر نتوانید خود را با علوم روز هماهنگ کنید، مشکلات روز جامعه را درک نخواهید کرد، بنابراین با مشکل بر خواهید خورد.


هجرت روحانیان مقیم قم ضروی است

وی در بخش دیگری از سخنان با بیان این‌که سراسر نقاط کشور با کمبود روحانی مواجه است، اظهار داشت: بسیاری از مساجد و خانه های عالم روستایی فاقد روحانی هستند، باید بحث تمرکززدایی از حوزه علمیه قم با سرعت اجرایی شود و علمای بومی هر منطقه به شهر و دیار خود باز گردند و مایه خیر و برکت شوند.

این مرجع تقلید جهان تشیع همچنین بر توسعه حوزه های علمیه تأکید کرد و گفت: امروز حوزه رسالت خطیری در عرصه های مختلف بر عهده دارد، امروز روحانیان باید با تفقه در دین راهکار دینی رفع مشکلات اقتصادی را به دولت ارایه کنند.


داعش خطر جدی جهان اسلام است

حضرت آیت الله نوری همدانی در ادامه با اشاره به تحرکات گروهک تروریستی داعش در سوریه و عراق اظهار داشت: دشمنان اسلام با عنوان ایران‌هراسی گروهک های تروریستی را تجهیز می کنند و مسلمان‌کشی در منطقه به راه می اندازند، اگر می بینید دشمنان با تمام تجهیزات وارد میدان نبرد با تشیع شده اند، همه به خاطر تاثیرگذاری انقلاب اسلامی است.

وی امنیت کامل در ایران اسلامی را مرهون رهنمودهای داهیانه امام راحل و رهبر معظم انقلاب اسلامی دانست و افزود: امروز داعش خطر جدی برای جهان اسلام است، ما از همین جا حمایت جدی خود از مردم عراق را اعلام می کنیم، آنان نیز باید با وحدت و یکدلی مقابل دشمنان خود ایستادگی کنند.