هر عبادتی یک نوع عجب می‌آورد اما درد و رنج جانبازی عجب نمی‌آورد

اولین یادواره جانبازان شهید و مراسم اربعین جانبازشهید علی شکراللهی در مسجد امام صادق(ع) برگزار شد. این مراسم عصر امروز سه‌شنبه ۲۰ اسفندماه ۹۲ با حضور حجت‌الاسلام شهیدی نماینده ولی فقیه در بنیاد شهید، معاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید، سعید جلیلی نماینده ولی فقیه در شورای عالی امنیت، حجت‌الاسلام موسوی مقدم قائم مقام […]

kosar-sedighi1اولین یادواره جانبازان شهید و مراسم اربعین جانبازشهید علی شکراللهی در مسجد امام صادق(ع) برگزار شد. این مراسم عصر امروز سه‌شنبه ۲۰ اسفندماه ۹۲ با حضور حجت‌الاسلام شهیدی نماینده ولی فقیه در بنیاد شهید، معاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید، سعید جلیلی نماینده ولی فقیه در شورای عالی امنیت، حجت‌الاسلام موسوی مقدم قائم مقام سازمان صدا و سیما، سردار عسکر معاونت ایثارگران سپاه پاسداران، تنی چند از مدیران کل صدا و سیما، جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلام و پرسنل پلیس راهور برگزار شد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم در این مراسم حجت‌الاسلام صدیقی با اشاره به اجر جانبازان در پیشگاه خداوند گفت: امیرالمومنین فرمودند کسی که در دنیا برنده شود به بهشت می‌رسد و کسی که رفوزه شود گرفتار آتش جهنم است. در این میدان مسابقه انواع عبادت‌ها را پیش پای بندگانش قرار داده تا در این عبادت‌ها گوی سبقت را بزنند.

کسانی همچون آیت‌الله قروی اصفهانی استاد آیت‌الله بهجت در شبانه‌روز هزار بار سوره قدر را می‌خواندند. او نماز جعفر طیار، نوافل یومیه، نماز شب و زیارت عاشورایش ترک نمی‌شد. با این وجود محقق بود و شاگردانی را برای اسلام تربیت کرد. کسانی همچون آیت‌الله بهجت، طباطبایی و خوئی.

وی افزود: کسی همچون اویس قرنی وقتی سر به سجد می‌گذاشت در یک سجده تمام دعای کمیل را می‌خواند. مرحوم قاضی نیز که دارای مقام شهود بود در یک سجده ۳ هزار بار ذکر یونسیه را می‌گفت. افراد زیاد اینچنینی داشته‌ایم. در مصر مزار نفیسه خاتون عظمت خاصی دارد که مردم از آن شفا می‌گیرند او از نوادگان امام صادق است که برای خود قبری گرفته بود و ۳۰ هزار بار قرآن را درون قبر خودش برای خود ختم کرده بود. به همین دلیل بعد از مرگش به مقابل والایی رسید.

حجت‌الاسلام صدیقی با اشاره به اینکه یک مسیر در این مسیرها راه میانبر است گفت: شهدا، پیشگامان، برندگان، و رکورداران عالم مسابقه بندگی در پیشگاه خداوند هستند. مسیر آنها راه میان‌بر است و خدای منان آن راه را بیش از دیگران مورد تفقد قرار داده است. وقتی انسان پا به عالم برزخ می‌گذارد حسرت اعمال دیگران را می‌خورد و می‌گوید ای کاش فلان عمل را انجام می‌دادم. تنها عملی که بالادست ندارد کشته شدن در راه خداست. چه کشته شدن رودرروی دشمن و چه ضربه خوردن از دشمن. کسی همچون سعد که جانباز جنگ احد بود مرگ زیبایی داشت. او مدتی درد کشید و ثواب صبر را در کنار شهادت خود قرار داد. وقتی از دنیا رفت پیامبر با پای برهنه دنبال تابوت این جانباز شهید حرکت کرد و او را با دست خودش درون قبر گذاشت و قبل آنکه جنازه را در آن قبر بگذارد خودش وارد قبر شد و نماز خواند و نماز میت بی‌سابقه‌ای هم بر پیکر او خواند که با ۷۰ تکبیر همراه بود. همه تعجب کردند و علت آن را پرسیدند. پیامبر فرمود ۷۰ صف از ملائکه بر نماز میت این جانباز شهید حضور داشتند و من به عدد هر فرد تکبیر گفتم.

وی در ادامه تصریح کرد: چیزی که در عبادت موجب گرفتاری بشر می‌شود عجب است. همه نوع عبادت یک نوع عجب می‌آورد اما درد و رنج جانبازی عجب نمی‌آورد. آن چیزی که باعث پرواز انسان می‌شود صبر است. خداوند به صابرین بشارت داده است کسانی که مصیبت از دست دادن دست و یا چشم را تحمل می‌کنند، کسانی که نخاع را در راه خدا داده و تحمل می‌کنند اینها با دردها عجین شده‌اند و شب و روز ندارند اما مات خدایند. خداوند به این گروه بشارت می‌دهد. کسانی که ایمان دارند و مصیبت وجود آنها را گرفته است. در حالی که می‌گویند اعضای بدن ما را خود خدا داده بود و حالا خودش گرفته است.

امام جمعه تهران با اشاره به دردهای زودگذر دنیا گفت: این دردها و بلاها زودگذر است. زندگی یک رویا است و تمام می‌شود. نه خوشی افراد مرفه و نه درد جانبازان باقی می‌ماند. مرگ بر همه آنهایی که ملت ما را تحقیر می‌کنند و ارزش این خونها، مرارت‌ها و تلخی‌های جانبازان را نمی‌دانند. شهدای ما شهدای راه دین و فرهنگ هستند. جانبازان سلامتی خود را برای تحقق اسلام ناب از دست داده‌اند. حضرت زینب(س) داغ زیادی دیده بود. در این شرایط ابن‌زیاد می‌خواست به او زخم زبان بزند اما ایشان فرمود ما رأیت و الا جمیلا امروز شما جانبازان نیز راه حضرت زینب(س) را می‌روید. به ما گزارش دادند که طی امسال ۷۴ جانباز به لقاءالله پیوستند و به شهدایی که قبلا آنها را بدرقه کردند رسیدند. به این جانبازان می‌گویم این شهدا هستند که به استقبال شما آمدند شما چه پرواز خوبی داشتید.

در این مراسم سعید حدادیان مداح اهل‌بیت(ع) با شعرخوانی در وصف جانبازان و شهدا و ذکر مصیبت اهل‌بیت عصمت و طهارت مراسم را ادامه داد.