والدین نعمتی به فرزندان برای رسیدن به رحمت الهی هستند

حجت‌الاسلام محمد مهدی ماندگاری، عضو هیأت رییسه مؤسسه روایت سیره شهدا، بعد از ظهر امروز در برنامه «سمت خدا» که از شبکه سوم صدا و سیمای جمهوری اسلامی پخش شد، در پاسخ به پرسشی که «چه کنیم تا حال معنوی ایام عزاداری سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) حفظ شود؟» گفت: حفظ حالت تواضع […]

mandegari-1حجت‌الاسلام محمد مهدی ماندگاری، عضو هیأت رییسه مؤسسه روایت سیره شهدا، بعد از ظهر امروز در برنامه «سمت خدا» که از شبکه سوم صدا و سیمای جمهوری اسلامی پخش شد، در پاسخ به پرسشی که «چه کنیم تا حال معنوی ایام عزاداری سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) حفظ شود؟» گفت: حفظ حالت تواضع حضور در محضر ائمه اطهار(ع) کاری بس دشوار است و برای آن پاداش بسیاری در نظر گرفته شده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، وی در ادامه افزود: امام صادق(ع) می‌فرمایند «کسی که بتواند حال معنوی خود را حفظ کنید، ملائک با وی مصاحفه خواهند کرد و آن شخص توانایی راه رفتن بر روی آب را بدست می‌آورد»؛ بنابراین چنین اجر عظیمی همت بالایی را نیز می‌طلبد.

این کارشناس برنامه سمت خدا اظهار داشت: همه ساله بعد از ایام اعتکاف، رمضان، حج عمره و تمتع و ایام عزاداری حضرت سیدالشهداء(ع) این سؤال پیش می‌آید که چطور می‌توان حالت معنوی این ایام را حفظ کرد؛ اگر انسان توفیق یابد که پس از ایام عزاداری نیز طاعت الهی را ادامه دهد، پاداش ویژه‌ای بدست می‌آورد.

وی با بیان معنای طاعت الهی تصریح کرد: طاعت خداوند متعال تنها به نماز خواندن نیست بلکه خواب، خوراک، پوشاک، سیاست،‌ اقتصاد و تمامی امور زندگی نیز باید در راستای طاعت الهی باشد.

حجت‌الاسلام ماندگاری گفت: در روایتی آمده که طاعت پس از طاعت رستگاری، طاعت پس از معصیت امیدواری به نجات، معصیت بدون طاعت خوف گمراهی و معصیت پس از معصیت هلاکت است؛ بنابراین کسی که پس از معصیت طاعت الهی کرده و استغفار کند نجات می‌یابد و کسی که تمام امور زندگی او با معصیت پیوند بخورد هلاک خواهد شد.

وی ادامه داد: بهشت خداوند متعال بسیار وسیع‌تر و زیباتر از ورزشگاه‌های بزرگ و اماکن زیبای دنیا است؛‌ در این دنیا هر مکانی جایگاه ویژه‌ای دارد و بهشت هم برای خود جایگاه ویژه و مخصوصی دارد که جز دسته اول «طاعت پس از طاعت» و دسته دوم «طاعت پس از معصیت» به آن راه نمی‌یابند.

عضو هیأت رییسه مؤسسه روایت سیره شهدا با اشاره به آیه کریمه «وَمَن یُطِعِ اللّهَ وَالرَّسُولَ فَأُوْلَـئِکَ مَعَ الَّذِینَ أَنْعَمَ اللّهُ عَلَیْهِم مِّنَ النَّبِیِّینَ وَالصِّدِّیقِینَ وَالشُّهَدَاء وَالصَّالِحِینَ وَحَسُنَ أُولَـئِکَ رَفِیقًا» ابراز داشت: انبیاء،‌ صدیقین، شهدا و صالحین در جایگاه ویژه بهشت مسکن می‌گزینند و کسانی که اهل اطاعت الهی باشند، با این گروه دوست شده و به جایگاه ویژه راه خواهند یافت.

وی با اشاره به روایت «احب الله من احب حسیناه» تأکید کرد: خداوند متعال دوستداران حضرت اباعبدالله الحسین(ع) را دوست دارد و هرکس با هر قیافه‌ای در هر جای دنیا، حسین(ع) را صدا زند،‌ خدا می‌گوید «جانم؟»؛ بنابراین همه ما با کشتی نجات امام حسین(ع) به بهشت خواهیم رفت اما اگر اهل طاعت الهی نباشیم، دیر به بهشت رفته، در مکان‌های دوردست بهشت می‌مانیم و همیشه در حسرت دیدن روی اهل‌بیت(ع) خواهیم ماند.

حجت‌الاسلام ماندگاری در ادامه برنامه در پاسخ به شبهه‌ای مبنی بر این‌که دین و عزاداری ما وراثتی است، گفت: صرف وراثتی بودن چیزی دلیل بی ارزشی آن چیز نیست همان‌طور که دلیل بر ارزش آن نمی‌شود.

وی خاطرنشان کرد: کسی که زمینی را به ارث می‌‌برد، بخاطر وراثتی بودن، آن را کنار نمی‌گذارد بلکه اگر خود کارشناس و زمین شناس باشد، ارزش آن زمین را دریافته و بر روی آن سرمایه‌گذاری می‌کند؛ اگر هم کارشناس نباشد به کارشناس مراجعه می‌کند تا ارزش آن زمین را دریابد.

کارشناس برنامه سمت خدا ادامه داد: کسی که زمینی را به ارث می‌برد و دسترسی به کارشناس و زمین‌شناس ندارد، از طمع عده‌ای غریبه و بدذات پی به ارزش آن زمین می‌برد؛ کسی هم که دین اسلام را به ارث می‌برد، حتی اگر دسترسی به کارشناس هم نداشته باشد باید از طمع دیگران و تلاش غریبه‌ها برای مبارزه با اسلام، پی به ارزش این دین گران‌بها ببرد.

وی اظهار داشت: گوهری بس گران‌بها در دین مبین اسلام نهفته است که سعادت دنیا و آخرت را تضمین می‌کند و کسی که به احکام بروز این دین عمل کند به آرامش می‌رسد و به همین دلیل شبکه‌های ماهواره‌ای با تمام قدرت سعی بر مبارزه با دین اسلام دارند.

حجت‌الاسلام ماندگاری بیان داشت: خداوند متعال در قرآن کریم خطاب به رسول اکرم حضرت محمد(ص) می‌فرماید «عده‌ای بخاطر مسلمان شدنشان به تو منت می‌گذارند؛ به آنان بگو خدا باید بر شما منت گذارد که به راه راست هدایتتان کرده است» بر اساس این آیه کریمه باید شکرگذار خدا باشیم که راه هدایت و اسلام را از طریق وراثت به ما نشان داده است که اگر این نبود چه بسا گمراه می‌شدیم.

وی در ادامه در پاسخ به پرسشی که «چرا خداوند در اسلام تا این حد به احترام والدین تأکید کرده است و حال آن‌که برخی از والدین موجودات بسیار کثیفی بوده و لیاقت این تجلیل خداوند را ندارند»، گفت: صرف پدر و مادر بودن هیچگونه امتیازی نداشته و جایگاه ویژه‌ای نزد خداوند ندارد.

عضو هیأت رییسه مؤسسه روایت سیره شهدا ادامه داد: خداوند ناودان رحمتی دارد که از روی لطف و کرمش، این ناودان را در تمام خانه‌ها حتی خانه‌های کفار نیز گذاشته است؛ نعمت پدر و مادر در همه جای عالم و در تمام خانه‌ها وجود دارد و خداوند این نعمت را امتیازی برای فرزندان قرار داده تا با احترام به پدر و مادر خویش به مقامات والا و رحمت الهی برسند.

وی با تأکید بر این‌که صرف پدر و مادر بودن امتیاز نبوده و جایگاهی ندارد، گفت: زیر پای مادر بودن بهشت به این معناست که در زیر جایگاه احترام به مادر، بهشت نهفته است و کسی که به پدر و مادر مسلمان، کافر و یا فاسق خود احترام بگذارد از امتیاز ویژه خداوندی و بهشت بهره‌مند خواهد شد.

حجت‌الاسلام ماندگاری ابراز داشت: اطاعت از والدین در واقع اطاعت از خداوند است؛ چه بسیار پدر و مادرهایی که جهنمی هستند اما فرزندانشان به سبب احترام به آنان به بهشت راه می‌یابند.

وی در بخشی دیگر از برنامه «سمت خدا» با بیان این‌که ثروت نیز همانند فقر، نوعی امتحان الهی است، تصریح کرد: تکلیف فقیر صبر و تکلیف ثروتمند انفاق است؛ کسی که ثروتمندان را زیر سؤال می‌برد که چرا آنان پولدار هستند، به تکلیف خود و صبر و شکیبایی عمل نکرده است و کسی که به تکلیف زمان فقر عمل نکند، اگر پولدار هم بشود به تکلیف خود و انفاق در راه خدا عمل نخواهد کرد.

کارشناس برنامه سمت خدا در پایان خاطرنشان کرد: امتحان فقر بسیار راحت‌‌تر از امتحان پولداری است؛ فقرا آسیب‌های پولداران همچون فخرفروشی و اسراف را ندارند و نیاز نیست همانند ثروتمندان به تمام مراجعات و نیازهای مردم پاسخ دهند؛ فقرا تنها با نیت این‌که کاش ثروتمند باشند و انفاق کنند، ثواب انفاق را می‌‌برند.