پیام اسلام مبارزه با خشونت، ترور، تکفیر و سلاح های کشتار جمعی است

آیت الله جوادی آملی در دیدار با گروهی از رهبران دینی و اندیشمندان آمریکایی گفت: پیام اسلام مبارزه با خشونت، ترور، تکفیر و سلاح های کشتار جمعی است. به گزارش خبرگزاری مهر، رهبران دینی و اندیشمندان آمریکایی شرکت کننده در نشست “جهان عاری از خشونت و افراطی گری از منظر ادیان ابراهیمی”، با حضور در محل […]

javadi2آیت الله جوادی آملی در دیدار با گروهی از رهبران دینی و اندیشمندان آمریکایی گفت: پیام اسلام مبارزه با خشونت، ترور، تکفیر و سلاح های کشتار جمعی است.
به گزارش خبرگزاری مهر، رهبران دینی و اندیشمندان آمریکایی شرکت کننده در نشست “جهان عاری از خشونت و افراطی گری از منظر ادیان ابراهیمی”، با حضور در محل بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء با حضرت ایت الله العظمی جوادی آملی دیدار و گفتگو کردند. 
آیت الله جوادی آملی در این دیدار جهان را به خانه مشترک همه انسانها تشبیه کردند و گفت: آنچه برای همه ما لازم است این است که بدانیم در کجا زندگی می کنیم. آنکه این جهان را ساخت و ما را به آن دعوت کرد خدای ماست، مهندس و معمار این خانه یعنی خداوند فرمود مصالح این بنای عظیم حقیقت است؛ یعنی خداوند می فرماید ما جهان را از سنگ و چوب و آهن و سیمان نساختیم بلکه جهان و همه موجودات درون آن از مصالح حق و عدل و عقل ساخته شده است.
ایشان اظهار داشتند: درقرآن کریم آیات زیادی وجود دارد که به این مسئله که مصالح جهان از حق و عدل است اشاره دارد لذا اگر کسی خواست در این نظام زندگی سالم و صالحی داشته باشد باید بر مدار حق و عدل زندگی کند یعنی نه بیراهه برود و نه راه کسی را ببندد، اگر راه کسی را بست و بر کسی ظلم و ستم و خشونت روا داشت جای او در عالم نیست.
آیت الله جوادی با اشاره به سیره حضرت داوود و سلیمان(ع) در صحف ابراهیمی اذعان داشتند: معجزه حضرت داوود این بود که آهن سخت را در دستان او نرم می شد لیکن آن حضرت از این قدرت خود به جای ساخت شمشیر و تیغ و نیزه که وسیله خشونت است برای بافتن زره که وسیله دفاعی و حفاظتی است استفاده می کرد. یعنی قدرت برای حفظ مردم است و نه کشتن مردم.
ایشان ادامه دادند: در خصوص حضرت سلیمان(ع)، خدا در کتب آسمانی اش می فرماید: که معدن مس را برای سلیمان مانند چشمه آب جاری روان ساخته بود اما حضرت سلیمان از این معجزه الهی برای ساخت انواع ظروف که وسیله زندگی مردم است استفاده می کرد و نه ساخت شمشیر و نیزه که وسیله کشتار است. سیره پیامبر اسلام(ص) نیز اینگونه بود که تا به ایشان جنگی تحمیل نمی شد وارد جنگ نمی شدند. این عصاره فرموده خداوند درباره چگونه زیستن و عصاره کار رهبران الهی است. 
آیت الله جوادی آملی با اشاره به شکنندگی صلح جهانی با توجه بحرانهای منطقه ای و بین المللی بیان کردند: دین آمده است برای دو مطلب اساسی یکی بیان مهندسی این عالم و دیگری اینکه چگونه در این عالم زندگی کنیم، اگر خدای نکرده جنگ جهانی سوم شروع شود نامی از جهان نمی ماند. بر همه ما و رهبران اسلامی و مسیحیت و اندیشمندان و فرهیختگان جهان لازم است که از حق و عقل حمایت کنیم تا با همکاری همه ما خشونت و ترور و تکفیر رخت بر بندد. سلاح کشتار جمعی تولید نشود و سازمان ملل سازمان همه ملتها و نحله ها باشد، این گوشه ای از پیام اسلام است. 
بنابراین گزارش، هیئت دینی آمریکایی متشکل از دکتر جو هانتر دستیار ارشد دینی کلیسای نورتلند، دکتر باربارا اسکینر رئیس شبکه ملی کشیشیان آمریکایی آفریقایی، دکتر جیمزآگوست کوالسکی رئیس کلیسای کتدرال، پروفسور آنتونی دسترو استاد حقوق دانشگاه کاتولیک واشنگتن، دکترآلکس روی میدلی رئیس شورای ملی کلیساهای آمریکا برای انجام گفت و گوی دینی با مرکز گفت و گوی ادیان و تمدن های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و نیز دیدار با مراجع و شخصیت های فرهنگی کشورمان به ایران سفر کردند.