اتاق فکر جریان های تکفیری آمریکا و اسرائیل است

جمعی از اعضای دبیرخانه کنگره بین‌المللی “خطر جریان‌های تکفیری” با حضور در محل بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء با حضرت آیت الله جوادی آملی دیدار و گزارشی از اهداف کنگره و اقدامات صورت گرفته در راستای برگزاری کنگره را خدمت معظم له ارائه کردند. به گزارش خبرگزاری رسا، حضرت آیت الله جوادی آملی پس […]

javadi6جمعی از اعضای دبیرخانه کنگره بین‌المللی “خطر جریان‌های تکفیری” با حضور در محل بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء با حضرت آیت الله جوادی آملی دیدار و گزارشی از اهداف کنگره و اقدامات صورت گرفته در راستای برگزاری کنگره را خدمت معظم له ارائه کردند.

به گزارش خبرگزاری رسا، حضرت آیت الله جوادی آملی پس از استماع گزارش ارائه شده با بیان این مطلب که: همواره در هر عصر و مصری در مقابل هر حق یک باطل وجود دارد، گفت: مادامی که در این عالم زندگی می کنیم با پنج جناح مهاجم رو به رو هستیم که هر کدام مصداق یک جهنم اند و حوزه های علمی باید به علومی مسلح باشند که پاسخگوی خطرات ناشی از این جناح های پنج گانه باشند.

این استاد برجسته حوزه با برشمردن این خطرات پنج گانه تصریح کرد:اولین جناح منحرف و خطرساز عده ای هستند که در مقابل خداوند ادعای خدایی می کنند مانند فرعون، همچنین در مقابل هر پیامبری یک پیامبر جعلی وجود داشته است و نیز در مقابل هر غدیری یک سقیفه وجود دارد.

وی ادامه داد:از دیگر جناح های منحرف این است که در برابر علمای راستین و اصیل که حافظ کتاب و سنت بودندعلمای درباری نیز داشتیم که فتوای مطابق نظر حکومت وقت می دادند و نیز در مقابل مومنین حقیقی منافقین مومن نما نیز وجود دارد.

این مرجع تقلید با اشاره به پیامدهای مثبت و روشنگرانه این گونه همایش ها و کنگره ها اذعان داشت: این همایش ها با روشنگری خود قطعا خواهد توانست جلو انحراف اذهان را به سمت جریانهای تکفیری بگیرد لیکن همایش های علمی و کلامی نمی تواند به تنهایی آنهایی که قائم به سیف هستند را از کشتار باز دارد بلکه باید از همه ابزارها از جمله رایزنی های سیاسی و دیپلماتیک نیز برای جلوگیری از کشتار هر روزه مسلمانان بهره برد.


حضرت آیت الله جوادی آملی با اشاره به همزیستی مسالمت آمیز اهل سنت و شیعه در کشور تصریح کرد: با وجود همه تلاش هایی که از زمان مرحوم بروجردی تا کنون در جهت تقریب صورت گرفته است، متاسفانه برخی کم کاری ها باعث شد که امروز شاهد برخی اختلافات بین مذاهب اسلامی باشیم.

وی به نقش اسرائیل و آمریکا در تحریک جریانهای تکفیری اشاره و خاطر نشان کرد:در برخورد با جریانهای تکفیری باید اتاق فکر آنها یعنی اسرائیل و آمریکا را رصد کرد و باید بدانیم اسلحه را کسی می تواند از دست تکفیری ها بگیرد که خود اسلحه را به دست آنها داده است.

حضرت آیت الله جوادی آملی در ادامه خواستار توجه جدی نظام و دولت به بحث مقابله با جریانهای تکفیری شد و گفت: مسئولین نظام و دولت به خصوص وزارت خارجه باید در کنار علمای حوزه و دارالتقریب و مجمع جهانی اهل بیت (ع) به صورت جدی به رایزنی و گفتگو با مسئولین دیگر کشورها و سران مذاهب اسلامی بپردازند تا بتوانند جلو کشتار هر روزه مسلمانان را بگیرند.

در ابتدای این دیدار حجت‌الاسلام سید مهدی علیزاده موسوی دبیر اجرایی کنگره بین‌المللی خطر جریان‌های تکفیری در سخنانی با اشاره به انتشار منشور علمی کنگره گفت:
تبارشناسی جریان‌های تکفیری، ریشه‌یابی افکار و اندیشه‌های جریان‌های تکفیری و پیامدهای سیاسی آن و نیز بررسی راهکارهای جهان اسلام برای برون‌رفت از بحران تکفیر جزء عناوین علمی کنگره خواهند بود.

وی افزود: منهج‌شناسی جریان‌های تکفیری، مبانی اعتقادی آنها و شبهه‌شناسی تکفیری‌ها در راستای مقابله صحیح با آنها در منشور کنگره خطر جریان‌های تکفیری برای اسلام، مسلمین و بشریت گنجانده شده‌اند.

دبیر اجرایی کنگره بین‌المللی خطر جریان‌های تکفیری همچنین از برگزاری ۹ نشست علمی در کشورهای لبنان، ترکیه، پاکستان، عراق، انگلستان، نیجریه و تونس تا پیش از آغاز به کار همایش در آبان سال اینده خبر داد. /۹۷۱/د۱۰۲/ج

/ پایان خبر /