بسیج بزرگ عقیدتی باید در حوزه شکل گیرد/ با قدرت جلوی مفاسد و ضد ارزش ها بایستیم

هیئت رئسیه مجمع اساتید سطوح عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با مرجع عالیقدر حضرت آیت الله صافی گلپایگانی دیدار کردند. به گزارش خبرگزاری رسا، در این دیدار که در آستانه ماه مبارک رمضان و ایام تبلیغی طلاب حوزه علمیه قم برگزار شد، این مرجع تقلید ضمن تشکر و قدردانی از حاضران در جلسه تصریح کرد: […]

safiهیئت رئسیه مجمع اساتید سطوح عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با مرجع عالیقدر حضرت آیت الله صافی گلپایگانی دیدار کردند.

به گزارش خبرگزاری رسا، در این دیدار که در آستانه ماه مبارک رمضان و ایام تبلیغی طلاب حوزه علمیه قم برگزار شد، این مرجع تقلید ضمن تشکر و قدردانی از حاضران در جلسه تصریح کرد: امّیدوارم عنایات خاصه حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف شامل حال شما عزیزان باشد و انشاءالله بتوانید مقاصد آن حضرت را در هر حدی که ممکن باشد تأمین کنید. از مطالبی که بیان داشتید استفاده کردم و از همه آقایان اساتید تشکر می کنم.

وی با اشاره به وظایف بسیار سنگین حوزه های علمیه قم در جامعه امروزی یادآورشد: وظایف امروز حوزه های علمیه بسیار متعدد و سنگین است. باید همه آقایان طلاب و فضلا مجاهدت کنند تا از عهده این وظایف بر آیند.

 استاد برجسته حوزه افزود: انسان وقتی روزنامه ها و مجله ها را بخواند و حرف هایی که زده می شود بشنود و خط هایی را که برخی دارند مشاهده می کند، متوجه می شود که چه اندازه وظیفه حوزه علمیه سنگین است که باید در مقام دفاع از دین و حدود و ثغور احکام اسلام به ادای وظیفه بپردازد. من نمی خواهم اسم شخصی را بگویم ولی در بعضی روزنامه ها، فکرها و حرف هایی زده می شود که خطرناک است و در صورتی که اینها ادامه پیدا کند و ما آن طوری که باید موضع نگیریم، ارزش ها رو به اضمحلال می رود.

حضرت آیت الله صافی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه متصدی اصلی دفاع از دین، حوزه های علمیه هستند افزود: باید در مقام دفاع از دین حوزه علمیه سعی و تلاش نماید و اساتید و طلاب محترم بدانند هر خطایی که در جامعه در برابر دین رخ دهد، ما مسئول هستیم. باید روحانیت روی این مطالب اهتمام داشته باشد و جلوی مفاسد را با قدرت بگیرد.

 این مرجع عالیقدر ضمن اشاره به آیات و روایات در باب امر به معروف و نهی از منکر بیان کرد: قبل از انقلاب بسیاری از گناهانی که انجام می شد با زور زورمداران بود ولی علما و مردم متدیّن استنکاف داشتند امّا متأسفانه امروزه از آن گناهان نه تنها اجتناب نمی شود بلکه استقبال هم می شود. انسان می ماند چه بگوید؟! چرا انکار منکر نمی کنیم. همه علما و روحانیت و مردم با ایمان باید در مقابل منکرات و مطالب خلاف واقع عکس العمل نشان دهند.
خداوند متعال ویژگی خاص امّت اسلام را امر به معروف و نهی از منکر می داند و می فرماید: «کُنْتُمْ خَیرَ أُمَّهٍ أُخْرِجَتْ لِلنَّاسِ تَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَتَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْکر»

وی اضافه کرد: البته با امر به معروف و نهی از منکر عدّه ای خاص، تکلیف از دیگران برداشته نمی شود. علمای بلاد و حوزه های شهرستان هم که باید به این وظیفه مهم و دفاع از عقاید صحیح اسلامی مشغول باشند. البته در بلاد و شهرستان ها، عالم جامع الاطراف و مجتهد کم است و اساتید حوزه قم باید به شهرستان ها هجرت نمایند تا مردم و حوزه های آنجا از وجود آنها استفاده نمایند.

 این مرجع تقلید یکی از وظایف مهم روحانیت و اساتید را شناخت شبهه ها و اشکالات دانست و گفت: حوزه باید نسبت به فرقه های باطل و اشکالاتی که آنها دارند آشنا بوده و جوابگو باشند.

 وی در ادامه خاطرنشان کرد: اساتید حوزه همه باید با هم همکاری داشته باشند و نقاط ضعف و قوّت را شناخته و به بالندگی و پویایی حوزه کمک کنند با حفظ همان سبک و روش سنّتی و سابق ولی با استفاده از وسایل ارتباطی امروز از دین مقدّس اسلام و معارف نورانی اهل البیت علیهم السلام دفاع نموده و با تبلیغ حسن، مقاصد عالی و اهداف مقدّس اسلامی را به دنیا برسانیم.

 این مرجع تقلید در قسمت پایانی سخنان خود ضمن مسألت توفیق برای حاضران در جلسه تصریح کرد: اگر کوتاهی کنیم و بگذاریم هر کس هر چه دلش می خواهد علیه دین و احکام اسلام بگوید و بنویسد، نزد امام زمان علیه السلام مسئولیم. باید یک بسیج بزرگ دینی و عقیدتی در حوزه انجام شود که همه آقایان طلاب برای دفاع از دین و مکتب بسیج شوند و همه با توجّه به اهداف امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف درصدد برآوردن آن اهداف گام برداریم. من هم دعا می کنم که خداوند متعال روز به روز بر توفیقات شما بیفزاید و بتوانید به دین خدمت کنید.