داعش محصول بی دانشی است

حضرت آیت الله جوادی آملی در دیدار با رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد رودهن و هیئت همراه به خطر داعش و گروه های تکفیری برای عراق و منطقه اشاره کرد و نسبت به سوء استفاده استکبار و غرب از جهل این گروه ها هشدار داد. به گزارش خبرگزاری رسا، وی با بیان اینکه نبود علم […]

slider-javadi-2حضرت آیت الله جوادی آملی در دیدار با رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد رودهن و هیئت همراه به خطر داعش و گروه های تکفیری برای عراق و منطقه اشاره کرد و نسبت به سوء استفاده استکبار و غرب از جهل این گروه ها هشدار داد.

به گزارش خبرگزاری رسا، وی با بیان اینکه نبود علم است که باعث بوجود آمدن گروه هایی مانند داعش می شود، اظهار داشت: این تکفیری‌ها، این داعشی‌ها که برای رسیدن به بهشت! این‌طور سفاکانه مردم را می‌کُشند در حالی که خودشان را مجاهد هم می نامند! به خاطر جهل آنهاست، لذا معلوم می‌کند که اگر علم نباشد و فقط غریزه و جهل و عاطفه باشد گروه هایی چون داعشی‌ها در منطقه پیدا می‌شوند.

این استاد برجسته حوزه با بیان اینکه دین اسلام بر دانش افروزی و علم آموزی تاکید فراوان دارد، بیان داشت: مرحوم ابن‌بابویه قمی در کتاب امالی حدیث معروفی را نقل کردند که پیغمبر(صلّی الله علیه و آله و سلّم) فرمود در روز قیامت که مرکّب علما را با خون شهدا می‌سنجند، معلوم می‌شود مرکّب علما سنگین‌تر از خون شهداست. چرا که آن مرکّب و آن قلم و آن اعلامیه‌هاست که جوان‌ها را هدایت می‌کند. همانطور که اعلامیه‌های امام راحل بود که جامعه را به طرف شهادت کشاند و این کشور را حفظ کرد و الآن هم فتوای مرجعیّت عراق است که جوان‌ها را هدایت می کند.

وی با تاکید بر اینکه تنها مرجعی که می‌تواند راه را نشان بدهد مرجع علمی است، اظهار داشت: منشأ کارهای این گروه تکفیری داعش که این‌طور در عراق، به جز مردم بیگناه، اعتاب مقدسه را نیز تهدید کردند و اگر از دستشان بر بیاید حرم مطهر سیّدالشهداء, حرم مطهر امیرالمؤمنین(علیهم السلام) را هم ویران می‌کنند، نبود علم است، وقتی علم نباشد, معرفت نباشد, تشخیص صحیح نباشد بیگانه از این افراد جاهل سوء استفاده می‌کند، اینها را به بهانه شیعه و سنی، به جان یکدیگر انداخته و خونریزی راه‌ می‌ اندازد, و این در حالی است که شیعه و سنّی سالیان متمادی در ایران و عراق با هم زندگی می‌کردند بدون اینکه روی یکدیگر شمشیر و اسلحه بکشند.

این استاد برجسته حوزه با تشبیه گروه داعش به دشمنان سید الشهداء در روز عاشورا که بدون هیچ بهانه ای دست به کشتار و خونریزی زدند، بیان داشت: در روز عاشورا وجود مبارک سیّدالشهداء(سلام الله علیه) به مردمی که برای کشتن او صف کشیده بودند، فرمود: برای چه چیزی جمع شدید تا مرا بکشید؟ مشکل سیاسی با من دارید؟ مشکل امنیتی دارید؟ مشکل شرعی و دینی دارید؟ ما بدعتی گذاشتیم؟ خونریزی کردیم؟ کسی را ترور کردیم؟ هیچ کدام از این موارد نیست، پس شما خونی از ما طلب ندارید، مثل یک مُشت ملخ این‌جا جمع شدید برای اینکه مرا بکُشید برای چیست؟ الآن این داعشی‌ها واقعاً همین‌طورند، هیچ بهانه‌ای برای خونریزی سفّاکانه ندارند؛ حالا معلوم می شود که چرا مرکّب عالِم بهتر از خون شهید است، چرا که با علم و معرفت است که انسان می تواند قضایا را تحلیل کرده و آنها را در اختیار جامعه قرار ‌دهد، از این‌جا روشن می‌شود که در درجه اول انسان باید عالِم بشود بعد مسیر دین را طی کند.

حضرت آیت الله جوادی آملی در پایان با اظهار امیدواری به تطهیر جامعه اسلامی از خطر تکفیری ها و سلفی ها، بیان داشت: این گروه تکفیری داعش یک خطر سنگین برای تمامی کشورهای اسلامی است، امیدواریم ذات اقدس الهی آن عقل و درایت را به جامعه اسلامی عطا کند که این خطر تکفیری‌ها, خطر سلفی‌ها و این خونریزی‌های بی‌جا که در اثر جهالت اینها از یک سو و سوء استفاده از جهل اینها به وسیله استکبار و صهیونیسم از سوی دیگر دارد ، بوجود آمده و این‌طور فاجعه به بار می‌آورد، کلاً تطهیر بشود و رخت بربندد.