سیاستمداران برای تحقق صلح، دین مدارانه بیاندیشند

  آیت الله جوادی آملی در دیدار کریستین هارپ ویکن، رئیس موسسه صلح نروژ (PRIO) در سخنانی با بیان سه اصل کلی به تبیین راهکار مبنایی در رسیدن به صلح جهانی پایدار پرداخت اظهار کرد:  اگر موجودی با مردن بپوسد چنین موجودی نمی‌تواند خلیفه خدا در زمین باشد؛ انبیای الهی آمدند تا به ما بفهمانند […]

javadi6  آیت الله جوادی آملی در دیدار کریستین هارپ ویکن، رئیس موسسه صلح نروژ (PRIO) در سخنانی با بیان سه اصل کلی به تبیین راهکار مبنایی در رسیدن به صلح جهانی پایدار پرداخت اظهار کرد:  اگر موجودی با مردن بپوسد چنین موجودی نمی‌تواند خلیفه خدا در زمین باشد؛ انبیای الهی آمدند تا به ما بفهمانند که انسان مرگ را می‌میراند نه آنکه بمیرد.

به گزارش خبرگزاری از قم و به نقل از دفتر آیت الله جوادی آملی، این مفسر قرآن تصریح کرد: انبیاء آمدند که بگویند انسان در مصاف با مرگ پیروز است و برای همیشه می ماند  بنابراین در برابر هر کار تلخ و شیرینی که انجام بدهد مسئول است.

وی در بیان حوزه استخلافی خلیفه اللهی به عنوان دومین اصل در دستیابی به صلح بیان کرد: حوزه استخلافی انسان به عنوان خلیفه الله شامل تمامی موجوداتی است که خداوند به آنها هستی داده است، رهبران الهی به ما آموختند که ما ماموریم که زمین را آباد کنیم و به زمان آبرو ببخشیم و حیات همه مردم و زنده ها را حفظ کنیم.

وی افزود: آبروی زمین به آباد کردن آن و آبروی زمان به این است که به تاریخ شرافت ببخشیم، اما متاسفانه آنچه امروز شاهد آن هستیم این است که برخی از قدرتها هم زمین را ویران و هم زمان را بی آبرو کردند.

آیت‌الله جوادی آملی با اشاره به تلفات میلیونی جنگ جهانی اول و دوم اظهار کرد: سرّ پیشامد حوادثی مانند جنگ جهانی اول و دوم و دیگر جنگ‎ها این است که ما انسان را نشناختیم و شکوه انسان را که خلیفه اللهی اوست از یاد بردیم.

این مرجع تقلید با اشاره به ضرورت نزدیکی سیاست و دین برای دستیابی به صلح عنوان کرد: اصل سوم این است که ما باید بیدار شویم. وقتی بیدار شدیم آنگاه دین و سیاست به هم نزدیک می‌شوند؛ تا دین و سیاست در تمام شئون یک مملکت حضور نداشته باشند برقراری صلح و امنیت یک آرزو است. لذا باید دین در متن سیاست راه پیدا کند و سیاستمداران متدینانه بیندیشند تا صلح محقق شود.

آیت‌الله جوادی آملی با انتقاد از نگاه غرب به انسان خاطرنشان کرد: ابرقدرت‎های اروپایی و آمریکایی باید بدانند که انسان گرگ نیست، بلکه انسان یک فرشته است و دین می‌تواند انسان را به یک فرشته تبدیل کند.

در ابتدای این دیدار حجت‌الاسلام و المسلمین مرتضی واعظ جوادی،رئیس بنیاد بین المللی اسراء نیز در سخنانی به تشریح اهم فعالیت‎های بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء در زمینه‎های مختلف پژوهشی، تحقیقی و آموزشی پرداخت.