غفلت از هشدارهای حضرت رسول جامعه اسلامی را به این روز انداخته است

حضرت آیت ‏الله حسین نوری همدانی از مراجع تقلید در بیست­وششمین برنامه از سلسله برنامه‏ های چشمه معرفت که از شبکه اول سیما پخش شد، اظهارداشت: پیامبر اکرم(ص) در طول بیست و سه سال، امتی قدرتمند و عزتمند را به وجود آورد اما همچون باغبانی که نگران بوستان خود است برای امت اسلامی نگران بود. […]

hamedani12حضرت آیت ‏الله حسین نوری همدانی از مراجع تقلید در بیست­وششمین برنامه از سلسله برنامه‏ های چشمه معرفت که از شبکه اول سیما پخش شد، اظهارداشت: پیامبر اکرم(ص) در طول بیست و سه سال، امتی قدرتمند و عزتمند را به وجود آورد اما همچون باغبانی که نگران بوستان خود است برای امت اسلامی نگران بود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، حضرت آیت الله نوری همدانی با بیان نگرانی­های پیامبر اکرم(ص) ابرازداشت: نخستین نگرانی حضرت، مسأله اختلاف در میان مسلمانان بود که در قرآن هم به آن اشاره شده است و می­فرماید: «وَلا تَنازَعُوا فَتَفْشَلُوا وَتَذْهَبَ ریحُکُمْ»‏ اختلاف نداشته باشید که باعث سستی و از بین رفتن قدرت شما است.

این مرجع تقلید تأکیدکرد: پیامبر اکرم(ص) به مسلمانان بشارت پیروزی بر ایران و روم را دادند اما از اختلافات داخلی آنها بعد از پیروزی بر دشمنان خارجی نگران بودند.

حضرت آیت الله نوری همدانی افزود: پیامبر اکرم(ص) فرمودند: مسلمانان به جای اتحاد با یکدیگر به رقابت با ­هم می­پردازند و در مرحله بعد با بدخواهی و کینه­توزی نسبت به همدیگر حسد می­ورزند و در نهایت با صف­آرایی در مقابل هم به کشتار و خونریزی روی می­آورند که نتیجه این اختلاف و کینه­ توزی را در گروه­های تکفیری، وهابیت، القاعده و داعش مشاهده می­کنیم.

وی در ادامه تسلط کفار بر مسلمانان را از نگرانی­های پیامبر اکرم(ص) برشمرد و گفت: یکی از قواعد قرآنی و فقهی اسلام «لن یجعل الله للکافرین علی المؤمنین سبیلا» است که هرگونه سلطه و برتری کفار بر مسلمانان را نفی می­کند.

حضرت آیت الله نوری همدانی به نفی سلطه کفار در امور سیاسی، فرهنگی و اقتصادی اشاره و تصریح کرد: مسلمانان نباید هیچ راه سلطه­ای را برای کفار باقی بگذارند که پیامبر اکرم(ص) فرمودند: اگر ستمگران بر شما مسلط شوند برای رسیدن به منافع­شان همچون تسلط بر ظرف غذای خود از شما بهره می­کشند.

استاد درس خارج حوزه علمیه قم تصریح­کرد: با عدم وحدت و غفلت مسلمانان، سلطه ستمگرانی چون آمریکا، انگلیس و کشورهای غربی بر آنان افزایش پیدا کرد به­گونه­ای که منافع خودشان را از تسلط بر ایشان تأمین می­کردند.

وی در ادامه اضافه کرد: یکی دیگر از نگرانی­های پیامبر اکرم(ص) پادشاهان و حاکمان فاسد و ستمگر هستند؛ در اسلام سلطنت و پادشاهی وجود ندارد و به جای آن بعد از پیامبراکرم(ص) و ائمه اطهار(ع) رهبری جامعه اسلامی با فقیه عادل، مدبر و شجاع است.

حضرت آیت الله نوری همدانی تبدیل خلافت به سلطنت و پادشاهی را از کارهای معاویه عنوان کرد و گفت: معاویه از کسری و قیصر تقلید کرد و با تسلط بر مسلمانان و بهره کشی از آنان سلطنت را به وجود آورد.

وی با اشاره به پادشاهان حاکم بر ایران همچون قاجاریه و پهلوی یادآورشد: آنها به فکر عیش و نوش و لذت بردن از دنیا بودند و از دین به عنوان ابزاری در جهت تقویت سلطنت­شان استفاده می­کردند.

وی در پایان به همت بلند مردم ایران اشاره و خاطرنشان کرد: در انقلاب اسلامی به نگرانی پیامبراکرم(ص) پاسخ داده شد که مردم با وحدت کلمه و بیرون راندن شاه، دست تسلط کفار و استکبارجهانی را از ایران اسلامی قطع کردند.