ماجرای تنبّه یک وزیر در یک جای عجیب/ امام رضا(ع) ۵ مسواک داشتند

نخستین اجلاس نماز یاوران محلات شهر تهران امروز صبح (دوشنبه ۱۶ دی ماه جاری) در تالار ایوان شمس معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران با حضور مسئولان کانون‌های نماز و اذان ۳۷۴ محله‌سرای پایتخت برگزار شد. به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری فارس، در ابتدای این مراسم حجت‌الاسلام میثم امرودی قائم مقام معاونت اجتماعی […]

gharaati1نخستین اجلاس نماز یاوران محلات شهر تهران امروز صبح (دوشنبه ۱۶ دی ماه جاری) در تالار ایوان شمس معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران با حضور مسئولان کانون‌های نماز و اذان ۳۷۴ محله‌سرای پایتخت برگزار شد.

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری فارس، در ابتدای این مراسم حجت‌الاسلام میثم امرودی قائم مقام معاونت اجتماعی و فرهنگی شهر تهران با اشاره به نقش محله‌سراها در ترویج و تبیین معارف الهی در کلانشهر تهران، ابراز داشت: هدف ما از ایجاد نمازیاوران محلات این است که محله‌ای را ایجاد کنیم که افراد آن محله بتوانند در کنار هم در محیطی سالم، امن و با آرامش زندگی پویا داشته باشند.

وی با تأکید بر اینکه طبق آموزه‌های قرآنی هر کس باید تغییرات در زندگی را از خود شروع کند، خطاب به مسئولان کانون نماز و اذان افزود: شما در ۳۷۴ محله باید علمدار باشید و برای اصلاح سلامت معنوی محله خویش قیام کنید.

*مسجد در گذشته مأمن مردم بوده است

در ادامه حجت‌الاسلام والمسلمین محسن قرائتی رئیس ستاد اقامه نماز با بیان اینکه اگر مسأله نماز در جامعه حل شود، تمام مشکلات از آن محیط رخ ‌می‌بندد، در زمان گذشته نه بنیاد ۱۵ خرداد،‌ کمیته امداد و بهزیستی بود، بلکه هنگامی مردم در کنار هم در مسجد جمع می‌شدند،‌می‌فهمیدند که چه کسی فقیر و غنی است و ثروتمندان محله برای حل مشکلات محله اقدام می‌کردند.

*محوریت در سرای محله مسجد باشد

وی با اشاره به جایگاه مسجد در  محلات افزود: در این خصوص مثال بزنم، اگر شیر مادر را قطع کنید و به نوزاد ۱۰۰ قلم ویتامین و آمپول و شیرخشک بدهید، هیچ‌کدام کار شیر مادر را نمی‌کنند، در ابتدا تبلیغ شیرخشک کردند، بعد فهمیدند چه آسیبی دارد، بعد کنگره بین‌المللی شیرمادر را گذاشتند، حال سرای محله اصلش باید مسجد باشد.

*تنها مکانی که آرایش کردن در آن از سوی قرآن تأکید شده است

حجت‌الاسلام قرائتی با بیان اینکه آرایش و زینت کردن تنها برای ورود به مسجد در قرآن ذکر شده است نه مجلس عروسی و مهمانی، اظهار داشت: ۱۴۰۰ سال پیش پول عطر پیامبر(ص) گرانتر از پول لباسش بود، در واقع پیامبر(ص) از ما مدرن‌تر بودند، امام رضا(ع) پنج تا مسواک مخصوص برای نمازهای پنج‌گانه داشت، این‌ها همه نشان از اهمیت بزرگان دین به نماز است، حالا شهرداری، آخوندها و دیگران باید عذرخواهی کنیم که نسبت به نماز کوتاهی کردیم.

*در قیامت از نماز می‌پرسند

وی خطاب به نمازیاوران محلات خواستار شناخت جامع آن‌ها درباره نماز شد و گفت: اگر روز قیامت از شما پرسیدند برای نماز چه کردید، بتوانید بگویید که چند نفر بی‌نماز را نمازخوان کردم، نه اینکه به چند نفر خیاطی، قالیبافی و … یاد دادم، مانند این هست که مأمور راهنمایی رانندگی از شما گواهینامه رانندگی بخواهد، آن وقت شما بگویی کارت مجتهدی، پزشکی، مهندسی و … از همه مهم‌تر کارت پایان کار شهرداری دارم، در حالی که تنها گواهینامه را می‌خواهد!

*ماجرای پنج خودنویس امام جماعت مسجد قیطریه

رئیس ستاد اقامه نماز با بیان عوامل جذب جوانان به مسجد به نقش پیش‌نماز، خادم و هئیت امنا اشاره کرد و اظهار داشت: در سرای محله سعی کنید خانه خدا را ترویج کنید، اگر خدا را ترویج کنید، خدا شما را ترویج می‌کند، قبل از انقلاب در مسجد قیطریه سخنرانی می‌کردم که پیشنماز آن آقای گوهری بود، دقت کردم و دیدم که جمعیت جوان این مسجد نسبت به سایر مساجد دیگر بیشتر است، علت را پرسیدم فهمیدم که در نزدیکی مسجد مدرسه‌ای قرار داشت که آقای گوهری به شاگردان اول مدرسه خودنویس هدیه داده و چون شاگرد اول مدرسه به مسجد می‌آمد، بقیه بچه‌ها هم به مسجد آمدند.

*تفاوت کار شهرداری با امام جماعت مسجد!

وی با اشاره به اینکه اگر شهرداری ۲ هزار خودنویس به دانش‌آموزان بدهد، کار پنج خودنویس امام جماعت مسجد را نمی‌کند، افزود: نگاه کنیم چگونه پول خرج کنیم تا دین آباد شود، ۳۷۰ خانه یک سرمایه است، شما که مکان و انگیزه دارید، سوزن و  نخ هم دارید، خیاطی هم یاد می‌دهید، اما همان ۵ خودنویس گوهری مسجد را پر کرد، باید به کارها رنگ الهی بدهید، یعنی کارهای خود را با محوریت مسجد انجام دهید.

* کلاس درس خدا برای وزیر در مستراح

حجت‌الاسلام قرائتی با بیان اینکه ۳۰ سال است که معاون وزیر هست، ‌اما معلم قرآن بودن عامل موفقیت وی شده است، به خاطره‌ای از مرحوم علی‌اکبر پرورش اشاره کرد و گفت: از ایشان شنیدم که تعریف می‌کرد یک شیشه عطری در جیبم بود که برنامه‌ای رفتم،‌ در آنجا یک ویلچری گفت: شیشه عطرت را بده، من هم ندادم، بعد از آن قرار بود برنامه‌ دیگر بروم، به مستراح رفتم، شیشه عطر در مستراح افتاد، در آنجا به خودم گفتم اگر چیزی را در راه خدا ندهی، جای آن در مستراح است!

مرحوم پرورش می‌گفت: خلاصه در آنجا به گریه افتادم و خودم را زدم و گفتم آن شخص پایش را در جبهه داده و آن وقت تو عطر را ندادی، خیلی منقلب شدم.

برنامه بعدی که رفتم، همان ابتدا یک شخصی جلو آمد،‌ من را بغل کرد و گفت می‌خواهم این عطر را به شما هدیه بدهم، دیدم دقیقاً شبیه آن عطر خودم بود، در اینجا پرورش از کارش عذرخواهی کرد، خدا هم فوری مشابهش را به او داد.

*یک فرمول ریاضی برای ترویج نماز

رئیس ستاد اقامه نماز با اشاره به یک فرمول ریاضی در رابطه با نماز، خاطرنشان کرد: به دخترها و پسرها بگویید که ۳ دقیقه وقت شما را می‌گیرم، ببینید که آیا حق با اهل نماز و حجاب است یا حق با کسی که اهل هیچ چیزی نیست، تنها با یک فرمول ریاضی، هر کسی که به سمت دین برود، آخرت را صد درصد و حداقلش دنیا را پنجاه درصد دارد، هر کسی که دین را کنار بگذارد، آخرت را صفر درصد و دنیا را پنجاه درصد دارد، حالا چه کسی برنده است؟!

*تفاوت ظاهری و باطنی بدحجاب و با حجاب/ چیزهایی که جزو دین نیست!

وی با بیان اینکه در ظاهر قضیه فرق بدحجاب با با حجاب تنها نیم کیلو هست، ولی آخرت متفاوتی دارند، افزود: این ختم انعام، امن یجیب(این آیه قرآن همانند بقیه آیات است)، عطسه کردی صبر آمد، تخم‌مرغ شکستن‌ها همه این‌ها دروغ است! ما که ۴۰ سال است در این راه درس خواندیم، در جایی این چیزها را ندیدیم، این‌ها همه بازی است، چیزهایی آمده است که جزو دین نیست! بله! در قرآن نظر داریم، نه آن نظری که ما می‌گوییم، چهار قل، آیه‌الکرسی، سوره حمد،‌صدقه و … راهی برای دفع نظر است، نگاه کنید هر کسی هر کاری خواهد انجام دهد یا از امام صادق(ع) یا از شاگرد امام گرفته باشد، این‌ها همه دروغ است، ما نه شرقی هستیم نه غربی هستیم نه مسلمان درست حسابی، دین را از کسی بگیرید که حجت برای شما باشد.

* قرار نیست مدرک‌ها با هم ازدواج کنند!

حجت‌الاسلام قرائتی با اشاره به نامه یکی از دختران به او گفت: از دیروز تا حالا چند بار گریه کردم، در دانشگاه نماز می‌خوانم به همین خاطر نامه دانشجویان به دستم می‌رسد، خانم‌ها برای دخترها شوهر پیدا کنید! در یکی از نامه‌ها دختری برای من نامه نوشته بود که در آستانه ۳۰سالگی است و ازدواج نکرده است یا دختری که در نامه‌ای نوشته بود که خدا لعنت کند پدرم را! خدا لعنت کند مادرم را و…. زیرا موقعی که در سن ازدواج بودم نگذاشتند ازدواج کنم و گفتند درس بخوان، از موقعی که لیسانسم را گرفتم خواستگارانم کم شدند و مرا از حق طبیعی‌ام محروم کردند.

وی با تأکید بر اینکه مدرک‌ها قرار نیست با هم ازدواج کنند، بلکه دو آدم می‌خواهند ازدواج کنند، ادامه داد: مدرک که خلاق نیست، باید آن دو نفر بهم بخورند، در فامیل یک پسر دیپلمه داریم که همسرش پزشک است،‌ مثل گل با هم زندگی می‌کنند.

رئیس ستاد اقامه نماز با بیان اینکه خوب است شهرداری تهران در هر محله‌ای خانه را برای سالمندان بخرد، گفت: چه کاری است که خانه سالمندان را در کلیومتر ۲۰ در کهریزک قرار دادند که دیر به دیر به سالمندان سر بزنند، باید کاری کرد که فرد سالمند در محله خودش ساکن شود تا به او سر بزنند، البته خانه خریدن برای شهرداری تهران مثل سیگار خریدن یک آدم عادی است.

به گزارش فارس، یاوران نماز محلات با هدف ترویج و اشاعه فرهنگ نماز در فراگیر کردن این فریضه الهی در همه ابعاد توسط گروه‌های مردمی و جذب و سازماندهی و تربیت نیروهای کارآمد و ایجاد شبکه‌های مردمی یاوران نماز همراه با ارتقاء سطح کمی و کیفی اقامه نماز در جامعه راه اندازی شده است.