مناظرات علمی خدشه‌ای به وحدت شیعه و سنی وارد نمی کند

حضرت آیت الله حسین نوری همدانی از مراجع تقلید در دیدار جمعی از دانش آموختگان نخبه دوره عالی اهل تسنن با اشاره به وضعیت سوریه، مصر و برخی دیگر از کشورهای اسلامی،‌ اظهار داشت: امروز مسلمان کسی است که در برابر آمریکا، صهیونیست‌ها و تکفیری‌ها به میدان بیاید. به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا،‌ وی با […]

hamedani-6حضرت آیت الله حسین نوری همدانی از مراجع تقلید در دیدار جمعی از دانش آموختگان نخبه دوره عالی اهل تسنن با اشاره به وضعیت سوریه، مصر و برخی دیگر از کشورهای اسلامی،‌ اظهار داشت: امروز مسلمان کسی است که در برابر آمریکا، صهیونیست‌ها و تکفیری‌ها به میدان بیاید.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا،‌ وی با تأکید بر لزوم وحدت هر چه بیشتر میان مسلمانان،‌ گفت: مسلمانان در شرایط کنونی محتاج وحدت هستند؛ اسلام می گوید اهل تسنن و شیعه باهم برادرند و نباید به اختلافات دامن بزنند و آن را علنی کنند چراکه دشمن از سوء استفاده می کند، البته در این اتحاد سلفی‌ها و تکفیری‌‌ها جایی ندارند چراکه آنان هم با شیعه و هم با سنی‌ها دشمن‌اند.

استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم برقراری هرچه بیشتر ارتباطات را موجب تقویت اتحاد میان مسلمانان دانست و ابراز داشت: هر چه این ارتباط‌ها بیشتر باشد به نفع اسلام است چراکه ما دشمن مشترک داریم و آنها با اساس اسلام مخالف‌اند.

حضرت آیت الله نوری همدانی مبارزه یکپارچه مسلمانان با استکبار جهانی را بسیار مهم خواند و گفت: ما همه برادریم و باید همراه هم حرکت کنیم اگر در این میدان تماشاگر باشیم دشمنان ما را می بلعند؛ در این راه باید چند نفر از بزرگان جلودار باشند و همه پشت سر آنان حرکت کنند.

وی به بیان روایاتی از اهل بیت(ع) پیرامون لزوم وحدت شعیان با اهل سنت،‌ خاطرنشان کرد: به شیعیان توصیه فرمودند که با اهل سنت رفت و آمد کنید، به مساجد آنان بروید و پشت سرشان نماز بخوانید و حتی فرمودند ثواب چنین نمازی مانند آن است که پشت سر رسول الله(ص) نماز بخوانید.

این مرجع تقلید با توجه به این که مناظرات علمی میان فرقه‌های اسلام نباید خدشه‌ای به وحدت وارد کند، افزود: باید مجامعی باشد که در آن هرکس عقاید خود را با استدلال بیان کند این جلسات می تواند موجب اتحاد بیشتر در مقابل دشمنان اسلام شود.

استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم گفت: ما مشترکات زیادی داریم که می توانیم به آنها تکیه کنیم البته اختلافاتی هم وجود دارد که می توان در مناظرات علمی مورد بحث قرار داد؛ یکی از اصول مکتب ما حدیث ثقلین است به همین دلیل ما در روند اجتهاد، قرآن و اهل بیت(ع) را عِدل یکدیگر می دانیم و به هر دو تمسک می جوییم چراکه طبق فرموده پیامبر(ص) در غیر این صورت دچار ضلالت خواهیم شد.

حضرت آیت الله نوری همدانی در نقد روش اجتهاد اهل سنت، ابراز داشت: اهل تسنن به چهار مذهب مالکی، شافعی، حنبلی و‌ حنفی تقسیم می شوند و فقه خود را از ایشان می گیرند در حالی که اینها سال‌ها است که از دنیا رفته‌اند؛ شیعه معتقد است که جریان‌هایی که در طول زمان به وجود می آید تأثیر بسیاری در فتواها می تواند داشته باشد بنابراین باید مجتهدی که به آن رجوع می شود برای همان دوره و عصر باشد.